Logo kosovské mise EULEX.

EU bere vážně tvrzení o korupci v misi EULEX v Kosovu

Evropská komise dnes ujistila, že se s nejvyšší vážností zabývá tvrzeními o korupci v justiční a policejní misi Evropské unie v Kosovu (EULEX). Podezření v té souvislosti padlo i na hlavní žalobkyni mise, Češku Jaroslavu Novotnou, která dnes podle serveru Lidovky.cz nařčení odmítla. České ministerstvo spravedlnosti zdůraznilo, že je s působením českých expertů v Kosovu v současnosti spokojeno.

Kosovský list Koha Ditore tento týden s odvoláním na informace jiné prokurátorky EULEX Marii Bamiehové napsal, že Novotná je údajně podezřelá z braní úplatků za zastavení trestního stíhání v nejméně třech případech. Novotná prý rovněž zablokovala vyšetřování bývalého hlavního soudce EULEX, Itala Francesca Florita pro údajné přijetí úplatku, přestože měla dostatek materiálů a důkazů.

Mluvčí Evropské komise řekla, že EU a mise EULEX berou tvrzení o korupci vážně. Mluvčí poukázala na středeční prohlášení EU, že pozorně sleduje příslušný vývoj a že už od roku 2013 EULEX a kosovské justiční orgány podezření společně vyšetřují. „Tato obvinění jsou nám známá a obvinění tohoto druhu bereme nanejvýš vážně,“ prohlásila mluvčí. Zdůraznila, že vyšetřování případů pokračuje a že platí presumpce neviny.

Bamiehová byla kvůli úniku informací postavena mimo službu a je nyní vyšetřována. Tvrdí, že byla vyhozena kvůli svému počínání a že jí vyhrožují mimo jiné nájemný vrah, kosovští politici a bývalí kolegové z EULEX.

Mluvčí EK potvrdila, že Bamiehová má být v nejbližších dnech propuštěna. Postavena mimo službu prý byla ještě „předtím, než to všechno bylo zveřejněno a EULEX tak učinil v naprosté diskrétnosti, ale není tu přímá spojitost… s tímto konkrétním případem“, uvedla mluvčí.

České ministerstvo spravedlnosti zatím nemá k celému případu informace, a proto „považuje za předčasné“ se k údajnému podezření kolem Novotné jakkoli blíže vyjadřovat. „Ministerstvo spravedlnosti je v současnosti s působením českých expertů v Kosovu spokojeno a spolupráci hodnotí kladně. Stejně tak kladně byla vždy oceňována činnost českých expertů kosovskými orgány,“ sdělil mluvčí resortu Jiří Hovorka.

Podle Koha Ditore panuje přesvědčení, že Florit a Novotná přispěli k zastavení trestního stíhání vedeného proti poslanci Fatmiru Limajovi a bývalému generálnímu tajemníkovi ministerstva zdravotnictví Iliru Tolajovi, ale také v případu exploze v jedné prištinské kavárně, v němž byli podezřelými příslušníci speciální policejní jednotky.

List rovněž napsal, že do případu je zřejmě zapleten i bývalý zástupce hlavního žalobce kosovské speciální prokuratury Brit Jonathan Ratel, který prý bránil vyšetřování ve věci Novotné a Florita.
Novotná se k údajným nařčením vyjádřila pro server Lidovky.cz. „S žádnými obviněnými ani nikým jiným jsem se ohledně trestních věcí nesetkala a nepodnikla jsem žádné kroky k tomu, abych jakkoli ovlivnila vyšetřování, které paní prokurátorka (Bamiehová) vedla,“ cituje Novotnou server.

V misi EULEX Kosovo momentálně za Českou republiku působí pět justičních expertů – tři státní zástupci a dva soudci. Celkově je v justiční a policejní misi přibližně 30 Čechů vyslaných ministerstvy spravedlnosti, vnitra a zahraničních věcí.

-čtk-