Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Foto: archiv

Rychetský: Uzrál čas k omezení poslanecké imunity, Pelikánovi by slušela větší zdrženlivost

Uzrál čas k omezení poslanecké imunity na výroky a skutky z doby mandátu, řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v rozhovoru pro server iRozhlas.cz. V ostatních případech je pro vydání poslanců ke stíhání. V případě výroků za hranicí zákona daných na twitter by podle Rychetského bylo na místě poslance vydat, protože nespadají do výkonu mandátu.

Rychetský se k poslanecké imunitě vyjádřil v době, kdy bude Sněmovna znovu jednat o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Policie je chce obvinit kvůli padesátimilionové dotaci pro Farmu Čapí hnízdo. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání. Sněmovna je v minulém funkčním období ke stíhání vydala, nyní o nové policejní žádosti rozhoduje znovu, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát, a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.

Rychetský se k poslanecké imunitě vyjádřil obecně, její rozsah je nyní podle něj přehnaný, když se vztahuje na jakékoliv podezření z jakýchkoliv trestných činů spáchaných kdykoliv, kdekoliv, i době před vznikem poslaneckého mandátu. „Jsem názoru, že uzrál čas k omezení poslanecké imunity na akty, výroky a skutky, které jsou vykonány v době výkonu poslaneckého mandátu. Je v zájmu Parlamentu, aby ve všech jiných případech vždy rozhodl o vydání,“ doplnil.

Ministru spravedlnosti Robertovi Pelikánovi (ANO), který označil policejní žádost o vydání Babiše a Faltýnka jako účelovou a načasovanou před volby, by podle Rychetského slušela větší zdrženlivost.

Obecně se předseda Ústavního soudu vyjádřil také k otázce iRozhlasu, jestli by imunita chránila poslance hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, pokud by se dopustili výroku za hranicí zákona. „Připouštím, že míra svobody projevu zákonodárce při výkonu mandátu je velmi široká a může být chráněna imunitou. Kdyby tak ovšem činil mimo výkon mandátu, třeba na twitteru, bylo by na místě vydání,“ řekl.

Baxa v nemilosti?

V rozhovoru také Rychetský hovořil o tom, kdo by ho mohl nahradit ve funkci předsedy Ústavního soudu. Ač to původně zamýšlel, pozice se nyní nechce vzdát do doby než bude jisté, kdo by jeho místo zastoupil. Předseda Nejvyššího správního soudu by byl dobrým kandidátem, ale u prezidenta Miloše Zemana a jeho spolupracovníků se přestal těšit oblibě. Mohli by to však být i jiní kandidáti. „Ale pan doktor Baxa je nepochybně jednou z nejvýraznějších postav českého právnického světa a byl by skvělým kandidátem na tuto funkci. Pokud mám z něčeho obavy, tak z kohorty panošů, která funguje na Hradě kolem pana prezidenta,“ uvedl Rychetský a nevyloučil, že lidé na Hradě mají „svého koně“.

Kritika zazněla i na adresu Zemanova mluvčího. Podle něj v žádném případě není v kultivované společnosti přijatelné, aby úředník státního aparátu vyslovoval jakékoliv hodnoticí soudy o ústavních činitelích země. „Nedovedu si představit, že by si tisková mluvčí Ústavního soudu zřídila twitter a začala tam psát osobní hodnocení vlády nebo jiného ústavního činitele,“ uvedl

(čtk, epa)