Ministr spravedlnosti Robert Pelikán Foto: MSp

Pelikán vyhláškou upravuje požadavky na materiální a personální vybavení insolvenčních správců

Ministerstvo spravedlnosti vypracovalo návrh nové vyhlášky. Ta konkretizuje požadavky na insolvenční správce mimo jiné pokud jde o jejich materiální a personální vybavení. Například určením toho, kdy správce nemá zajištěn dostatečný počet odborně způsobilých zaměstnanců. Podle ministerstva vyhláška ale insolvenčním správcům žádné nové povinnosti nenařizuje.

Návrh nové vyhlášky navazuje na legislativní změny v insolvenčním zákoně a v zákoně o insolvenčních správcích, kdy se mj. zakotvila povinnost disponovat přiměřeným personálním a materiálním vybavením. To má odpovídat povaze, rozsahu a složitosti vykonávané činnosti. Zajištění řádného vybavení je pak nutným předpokladem pro vydání povolení či zvláštního povolení k výkonu činnosti insolvenčního správce.

Vyhláška sama nové povinnosti nezavádí, ale pouze konkretizuje „obsah personálního a materiálního vybavení, bez něhož insolvenční správce nemůže svou funkci vykonávat, v části potom staví najisto, jaké postupy už nyní aplikační praxe běžně považuje za nezbytnou součást činností insolvenčního správce při svědomitém postupu s odbornou péčí při výkonu funkce.“ Uvádí to předkládací zpráva, kterou má Česká justice k dipozici.

Vyhláška umožňuje insolvenčním správcům se od těchto požadavků odchýlit. Nicméně musí v každém případě dodržet základní povinnost, kterou je „řádný výkon funkce insolvenčního správce s odbornou péčí.“ A musí být schopni svůj odchylný postup odůvodnit.

Pokud jde o personální vybavení insolvenčních správců, návrh rozeznává „zaměstnance, které insolvenční správce využívá bezprostředně při výkonu své funkce“, a ostatní zaměstnance, kterými mohou být například techničtí pracovníci. Vedle toho navíc vyhláška rozlišuje mezi zaměstnanci a odborně způsobilými zaměstnanci. Pouze zaměstnanec s příslušnou odborností je „způsobilý k samostatnému činění úkonů spojených s insolvenčním řízením.“ Ministerstvo tímto dle svých slov reaguje „na situace, kdy insolvenční správce zaměstnává pro pomocné úkony (administrativa, účetnictví, management) také osoby s nedostatečnými odbornými znalostmi nutnými pro vykonávání hlavních úkonů v insolvenčním řízení.“

Vyhláška pak uvádí, kdy insolvenční správce nemá dostatečný počet odborně způsobilých zaměstnanců. Správce sice nemusí požadavek dle § 3 naplnit, ale musí doložit, že i při nedostatečném množství zaměstnanců vykonává svoji funkci „svědomitě a s odbornou péčí.“

Materiálním vybavením se pak rozumí sídlo a provozovna insolvenčního správce. Základním požadavkem je nutnost využívat „prostor, které jsou veřejnosti běžně přístupné bez zbytečných komplikací nebo přílišných překážek, tedy především prostor, které není obtížné nalézt v místě či budově a které nejsou umístěny na místě, jež by bylo nezpůsobilé pro běžné umístění kancelářských prostor.“

Ministerstvo se touto podmínkou snaží předejít situacím, „v nichž jsou provozovny umisťovány do uzamčených objektů (typicky uzamčené činžovní domy bez označených domovních zvonků), do areálů, do nichž se nelze dostat bez předchozí domluvy, případně je vyžadováno kontaktování insolvenčního správce prostřednictvím telefonu či kontaktování dalších zprostředkujících osob, které vstup do provozovny umožní, rovněž je předcházeno umisťování provozoven do obtížně přístupných oblastí (chatová oblast, kemp, samoty).“ Vyhláška vedle výše uvedeného upravuje i rozsah úředních hodin provozovny insolvenčního správce, resp. v tomto směru přejímá dosavadní právní úpravu. Pouze nově umožňuje uzavření sídla a provozovny až na čtyři týdny v roce například z důvodu osobního volna správce.…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Jana Rosůlková