Válková má prý podporu prezidenta Zemana, mluvili i o kauze Vězeňské služby

Seznam soudců navržených ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou projedná ve středu vláda. Foto: Mediafax

Prezident Miloš Zeman mluvil s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) o politických tlacích na vyšetřování kauz. Válková se zmínila třeba o údajném tlaku ve sporu o odvolání šéfa věznic. Bývalý náměstek Daniel Volák, kterého Válková nepřímo označila za hybatele kauzy, prohlásil, že spor nesleduje.

„Pan prezident vyjádřil obecně podporu úsilí paní ministryně, aby vyšetřování ekonomických kauz, ekonomické kriminality nebylo ovlivňováno nebo brzděno politickými vlivy. To platí pro větší počet kauz, netýká se to nějaké konkrétní kauzy,“ řekl mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Válková řekla, že s prezidentem mluvila o několika mediálně sledovaných aktuálních případech. „Vyjadřovala jsem se třeba i k té kauze v oblasti vězeňství,“ uvedla. Ministryně nedávno zahájila řízení o odvolání šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, protože není spokojena s jeho přístupem k ministerské kontrole služby. Dohnal to odmítl jako záminku a kvůli tvrzení, že bránil kontrole, podá trestní oznámení. „V této souvislosti jsem se zmínila o propojení některých lidí na ODS,“ doplnila Válková. Uvedla například jméno bývalého náměstka pro vězeňství a justici na ministerstvu spravedlnosti Daniela Voláka (ODS).

Podle Válkové je ale nesmysl, že by chtěla šéfa věznic odvolat jen kvůli možnému spojení s ODS. „Je mi úplně jedno, jestli jde o ODS, sociální demokracii nebo ANO. Kdyby to byl někdo z ANO, postupovala bych stejně,“ řekla.

Daniel Volák nechce svou pozici ve sporu mezi Válkovou a Dohnalem příliš rozebírat. České justici přislíbil zodpovězení sady otázek, nakonec se ale omezil na krátké prohlášení. „Za vším vidět Voláka je zřejmě nějaký osobní problém Heleny Válkové. Plně se věnuji svým klientům v advokátní kanceláři a studentům katedry trestního práva PF UK. Nemám čas sledovat půtky Heleny Válkové s Petrem Dohnalem,“ napsal České justici.

O situaci ve vedení Vězeňské služby ve středu jedná bezpečnostní výbor sněmovny, pozváni jsou jak Válková, tak Dohnal.

Prezident podle Válkové vyjádřil důvěru v její postupy. „Bez ohledu na to, jestli jde o někoho, kdo disponuje miliardami, nebo o někoho, kdo je na řídící úrovni v nějaké instituci, ve které chci třeba provést kontrolu,“ doplnila ministryně. „Odcházela jsem s příjemným pocitem, že podporu mít budu,“ dodala Válková ke schůzce s prezidentem.

-rm, čtk-