Federální agent zastřelil obžalovaného u soudu, zaútočil na svědka

Federální agent během pondělního pojednávání u soudu v Salt Lake City zastřelil člena pouličního gangu, který se přímo v soudní síni vrhl na svědka, vypovídajícího proti němu. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

Pětadvacetiletý Siale Angilau se podle mluvčí prokuratury Melodie Rydalchové vrhl na svědka s perem či tužkou v ruce, což strážce z federální agentury US Marshal Service, spadající pod ministerstvo spravedlnosti, přimělo k střelbě, aby odvrátil útok. Angilau neměl nasazená pouta, což je podle mluvčí běžná praxe u federálních soudů.

Obžalovaný byl zasažen do hrudi. Na nosítkách, na nichž byl odnášen ze soudní síně, podle Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) ještě dýchal, ale později v místní nemocnici zranění podlehl.

Soudkyně Tena Campbellová mezitím prohlásila soudní řízení za zmatečné, protože incident by mohl ovlivnit porotce, kteří vypadali „otřeseně a rozrušeně“. Svědek vyvázl bez zranění, stejně jako další lidé v soudní síni.

Soudkyně odmítla upřesnit svědkovu identitu, nicméně jej charakterizovala jako „spolupracujícího svědka“. Zástupce FBI Mark Dressen pochválil střelce za pohotovost, s níž ochránil svědka.

Očití svědci, citovaní místními médii, uvedli, že strážci vypálili tři až osm ran, jakmile obžalovaný přeskočil stůl obhajoby a vrhl se k místu pro svědka. Tím prý byl vězeň vypovídající proti dalším členům gangu.

„Svědek zrovna hovořil o životu v gangu. Něco asi muselo rozčílit obžalovaného, že se najednou rozběhl a vrhl se ke svědkovi, aby ho napadl. Odehrálo se to tak rychle, že si teď ani nejsem jistá, zda svědka skutečně napadl. Ale jeden ze strážců zareagoval tak rychle, že ho ubránil,“ řekla Sarah Jacobsenová podle serveru deseret.news. „Zčásti si říkám, že (Angilau) dostal to, co si zasloužil. Ale druhá půlka si myslí, že to bylo naprosto nesmyslné. Co chtěl udělat? Bylo to prostě hloupé,“ dodal Perry Cardwell, který Jacobsenovou v soudní síni provázel.

Angilau byl jedním ze 17 členů gangu Tongan Crip, obžalovaných z vydírání, loupeží, přepadení, vyhrožování zbraní a dalších zločinů. Část obžalovaných již byla odsouzena v roce 2011 a jeden zproštěn obvinění. Angilaův případ přišel na řadu jako poslední.

Incident se odehrál v nové soudní budově za 185 milionů dolarů (asi 3,6 miliardy Kč), otevřené v centru Salt Lake City minulý týden.

-čtk-