Německý ministr chce o odmítání běženců rozhodovat na hranicích

Hranice nebyly zrušeny Foto: archiv

Německo chce o přijetí nebo odmítnutí běženců rozhodovat přímo na hranicích. Ministr vnitra Thomas de Maiziére dnes v rozhlasové stanici RBB řekl, že připravuje návrh zákona, který by takový postup umožnil. Na hranicích by měly vzniknout podobné tranzitní zóny, jaké nyní jsou na letištích.

Podle ministra by úředníci na hranicích automaticky odmítali vstup lidem, kteří nemají šanci získat v zemi azyl. „Známe to z letišť. Tam je možné někoho zadržet, prověřit jeho žádost o azyl, a pokud je zjevně neodůvodněná, poslat ho zpátky,“ uvedl de Maiziére. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že takové opatření na pozemních hranicích je v souladu s evropským právem.

O odmítání běženců, kteří nemají šanci na azyl, přímo na hranicích mluví už delší dobu politici bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). „Musíme vyslat jasný signál, že Německo nemůže přijmout každého uprchlíka,“ řekl deníku Die Welt poslanec za CSU Stephan Mayer.

Proti návrhu de Maiziéra se ale staví německé nevládní humanitární organizace. Podle nich by úředníci na hranicích odmítali i mnoho uprchlíků, kteří by měli šanci azyl v Německu dostat. Günter Burkhardt ze sdružení Pro-Asyl uvedl, že rozhodování o přijetí nebo odmítnutí běženců na letištích je už nyní problematické, protože probíhá ve zrychleném režimu a běženci často nemají právního zástupce.

(čtk)