"Doufám, že to časem navrhne některý z ministrů spravedlnosti, ale může to být i poslanecká iniciativa napříč politickým spektrem," řekl dnes novinářům prezident. Foto: archiv

Miloš Zeman k nejvyšší radě soudců: Kde je vůle, je i cesta

Nejvyšší rada soudnictví by podle prezidenta Miloše Zemana mohla být stabilizačním prvkem justice, a to zvláště s ohledem na časté střídání ministrů spravedlnosti. Zeman doufá, že se dočká jejího zřízení, řekl po návštěvě soudů v Brně. Po novém modelu správy soudů dlouhodobě volají justiční špičky. Ministerstvo spravedlnosti se ale po nástupu Roberta Pelikána (ANO) ke změnám začalo stavět rezervovaně.

„Doufám, že to časem navrhne některý z ministrů spravedlnosti, ale může to být i poslanecká iniciativa napříč politickým spektrem,“ řekl dnes novinářům prezident. Kde je vůle, je i cesta, uvedl na otázku, zda je v současné politické konstelaci zřízení rady reálné.

Miloš Zeman dnes postupně navštívil Ústavní, Nejvyšší a Nejvyšší správní soud, stejně jako Nejvyšší státní zastupitelství. Předsedové soudů ocenili jeho zájem o justici. Zeman podle nich chápe význam soudnictví a zároveň také principy dělby moci ve státě.

Dělba moci podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského neznamená jen separaci, ale také spolupráci mezi jednotlivými složkami. Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal dnešní návštěvu prý chápe tak, že Zeman podpořil představitele soudů v jejich úsilí.

Zastánkyní nové formy samosprávy justice v podobě Nejvyšší rady soudnictví byla někdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková. Podle dřívějšího vyjádření jejího nástupce Pelikána ale že neexistuje jistota, že případná rada bude správu justice vykonávat lépe než ministerstvo. Rizika rady spatřují někteří kritici také v tom, že se soudnictví může uzavřít do sebe.
Naopak justiční špičky opakovaně uváděly, že ministerstvo spravedlnosti selhává při správě soudnictví a současný systém se vyčerpal. Nejvyšší rada soudnictví by teoreticky mohla převzít například některé personální kompetence, naopak finanční záležitosti a například stavební investice by zůstaly pod kontrolou ministerstva.

Rychetský: ubývá politicky vyhrocených návrhů
Prezident dnešní návštěvu v Brně zahájil ji u Ústavního soudu, jehož personální obměnu v uplynulých dvou letech dirigoval. Před budovou v Joštově ulici jej přivítal předseda Pavel Rychetský, příjezd sledovalo asi 50 lidí, neprojevovali se ani jako odpůrci, ani jako podporovatelé prezidenta.

Rychetský chtěl Zemanovi například říci, že v poslední době v agendě soudu ubývá politicky vyhrocených návrhů, naopak přibývá těch odborných. Podle Rychetského je to dobrý trend. Při odjezdu prezidenta z Joštovy ulice policisté nakrátko zastavili dopravu včetně jedné tramvajové koleje.

U Nejvyššího soudu se podle mluvčího Petra Tomíčka hovořilo o zvažované nejvyšší radě soudnictví. Zeman podle Tomíčka myšlenku nejvyšší rady soudnictví podporuje. Tématem rozhovoru u Nejvyššího soudu byla také budoucnost vrchních státních zastupitelství.

Odpoledne Zeman navštívil ještě Nejvyšší správní soud (NSS). Předseda Josef Baxa jej přivítal jako prvního českého prezidenta na půdě nejmladší ústavní instituce. Do sídla NSS zavítal Zeman jako první hlava státu od obnovení soudu v roce 2003. Před budovou měl příležitost zamávat několika příznivcům, kteří jej hlasitě zdravili.

Aktéři všech schůzek se pak sešli večer na tiskové konferenci v někdejší Zemanově kavárně. Podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka chce prezident Miloš Zeman naslouchat pracovníkům soudnictví. Předsedové soudů mu chtěli představit své instituce, ale i hovořit o některých problémech justice a obecněji také ústavního pořádku v Česku.
(čtk,ire)