Afghánští uprchlíci Foto: unocha.org

Německá rozvědka: Afghánci vytvořili síť převáděčů běženců do EU

Afghánští převáděči vytvořili profesionální síť pro dopravu běženců do Evropy a dá se očekávat, že počet uprchlíků z Afghánistánu v nejbližší době vzroste. Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to tvrdí německá Spolková zpravodajská služba (BND).

Německá vláda však upozorňuje, že velká část Afghánců nemá šanci získat v zemi azyl a bude vrácena zpět do vlasti. Návrat běženců je však obtížný. Už dříve o tom v souvislosti s návratovou směrnicí Česká justice informovala.

„V Afghánistánu vznikla vysoce profesionální pašerácká struktura, jejíž síť sahá přes Turecko až do Řecka, Itálie a Francie,“ řekl FAZ ředitel německé rozvědky Gerhard Schindler. Podle něj převáděčům nahrává zhoršující se bezpečnostní a hospodářská situace v Afghánistánu, protože více lidí má zájem zemi opustit. Dá se proto očekávat zvyšování počtu afghánských běženců v Evropě.

Německá vláda ale upozorňuje, že velká část afghánských uprchlíků nemá v Německu nárok na azyl. Podle zdrojů z kabinetu totiž do Německa zpravidla přicházejí příslušníci afghánské střední vrstvy, kteří ve své domovské zemi žijí v relativním bezpečí a blahobytu. Chudí lidé z oblastí, kde nejčastěji dochází ke střetům mezi vládními silami a hnutím Taliban, totiž nemají dost peněz na zaplacení pašerákům za cestu do Evropy.

Ministr vnitra Thomas de Maiziére připomněl, že německá vláda investuje ročně miliony eur do rozvoje Afghánistánu a vyslala do asijské země vojáky a policisty, kteří pomáhají cvičit tamní bezpečnostní síly. Podle ministra je proto nepřijatelné, aby se nyní Německo staralo o mladé afghánské muže, kteří jsou potřeba k obnově své vlastní země.

Německá vláda nyní jedná s afghánskými představiteli o tom, že bude odmítnuté žadatele o azyl posílat zpět do Afghánistánu. Berlín rovněž v Afghánistánu spustil informační kampaň, v níž chce ukázat na obtíže spojené se získáním azylu v Německu a kterou se snaží Afghánce od cesty do Evropy odradit.

Afghánci jsou nyní po Syřanech na druhém místě z hlediska počtu běženců vstupujících do Německa. Syřané přitom tvoří zhruba čtvrtinu z 800.000 uprchlíků, kteří letos do Německa dorazili.

(čtk, epa)