Altner: ČSSD se nákupem pohledávky za mnou vysmívá právu

Zesnulý Zdeněk Altner Reprofoto ČT

Sociální demokraté postupují ve sporu s advokátem Zdeňkem Altnerem o zaplacení téměř 338 milionů korun za právní služby v případu Lidového domu mimořádně podlým způsobem a vysmívají se právu, když kupují účelově vykonstruované pohledávky. Altner tak reagoval na informaci, že ČSSD koupila před několika dny jeho pětimilionový dluh a vede proti němu exekuci. Je však pravděpodobné, že Altner uplatní tzv. námitku započtení.

Sociální demokraté koupili před několika dny pětimilionový dluh advokáta Zdeňka Altnera a vedou proti němu exekuci. Podle mediálního zástupce právníků strany Jiřího Chvojky se tím ČSSD dostane vůči Altnerovi do výhodnější pozice. Informuje o tom Radiožurnál. Podle Altnerova advokáta Václava Veselého by ale krok sociálních demokratů neměl mít na další soudní řízení žádný zásadní vliv.

„Postup ČSSD prokazuje, že je to ČSSD, která činí 16 let obstrukce a zneužívá práva a je absurdní, aby dlužník, který dluží 338 milionů, exekuoval věřitele pro pět milionů,“ uvedl advokát.

Tak podlý postup by si podle něj ČSSD těžko mohla dovolit, pokud by neměla najisto postaveno, jaké bude rozhodnutí Nejvyššího soudu o dovolání ČSSD. „Toto jasně prokazuje úctu ČSSD k právu a její výsměch spravedlnosti v této zemi,“ dodal Altner.

Je však pravděpodobné, že Altner u soudu uplatní tzv. námitku započtení a výhodnější pozice ČSSD trvat nebude.
Věřitel totiž může uplatnit své právo proti dlužníkovi u soudu nejen podáním žaloby na plnění (§ 79 o. s. ř.), ale v řízení vedeném dlužníkem proti němu i podáním vzájemné žaloby (§ 97 odst. 1 o. s. ř.) a rovněž tzv. kompenzační námitkou, tedy projevem, jímž uplatňuje svou pohledávku k započtení proti pohledávce žalobce (§ 98 o. s. ř.). Od okamžiku, kdy bylo právo takto v řízení uplatněno, promlčecí doba až do skončení řízení neběží; po jeho skončení pak její běh pokračuje.

S Altnerem se sociální demokraté soudí o odměnu za zastupování ve sporu o Lidový dům už několik let. Městský soud v Praze dal letos v březnu Altnerovi za pravdu a přikázal ČSSD zaplatit téměř 338 milionů korun. Nejvyšší soud ale před pár dny výkon rozhodnutí pozastavil.

(epa, čtk)