Vrchní soud zamítl stížnosti v Zadehově kauze, soudce Novotný má případ na starosti dál

Íránec s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh by měl být podle obhájců propuštěn okamžitě z vazby. Reprofoto: ČT

Soudce Aleš Novotný může nadále řešit kauzu Shahrama Abdullaha Zadeha a 14 dalších lidí, kteří čelí obžalobě z obřích daňových úniků. Vrchní soud v Olomouci zamítl stížnosti obžalovaných Michala Šimáka a Josefa Schmida. Směřovaly proti usnesení Krajského soudu v Brně, podle kterého není Novotný jakožto předseda senátu vyloučen z vykonávání úkonů v trestním řízení. Zamítnutí stížností potvrdila mluvčí krajského soudu Simona Tesařová.

Advokáti některých obžalovaných v minulosti poukazovali na domnělou podjatost Novotného. Měli také mnoho dalších procesních námitek.

Vrchní soud v Olomouci řešil ještě další dvě stížnosti související se Zadehovou kauzou, obě zamítl. Jednu podal advokát Daniel Telecký proti usnesení, jímž jej krajský soud předal kárné komisi České advokátní komory ke kárnému postihu. Druhou podal konkurzní správce společnosti P.P.S. GmbH, domáhal se zrušení zajištění peněz na bankovních účtech.

Vleklý a komplikovaný proces v kauze miliardových daňových úniků bude u krajského soudu pokračovat v září. Květnové termíny jednání musel soud zrušit kvůli změně právního zástupce jedné z obžalovaných.

Podle státního zastupitelství skupina v letech 2012 a 2013 přivezla do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa a stát šidila na daních pomocí falešných daňových přiznání. Využívali takzvané bílé koně. V řetězci firem figurovalo přibližně 65 společností. Před soudem čelí obžalobě 15 lidí. Ti, kteří dosud vypovídali, vinu zcela popřeli.

Novotný v poslední době čelil kritice kvůli některým rozhodnutím. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu, kterou nepravomocně poslal na 8,5 roku do vězení, jej vyzvala k rezignaci. Kolegové z krajského soudu i nadřízení se však za Novotného postavili.

(čtk)