Sobotka pochválil Pelikána, k jeho vedení resortu nemá žádné výtky

Bohuslav Sobotka chválil práci ministra Pelikána a podpořil novelu exekucí. U exekutorů vzbudil rozpaky.

Jen slova chvály měl po vzájemné schůzce pro ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj dochází ke zpomalení některých prací v rámci resortu zejména z toho důvodu, že se Pelikán střídal s Helenou Válkovou (ANO). Sobotka jako priority, které je třeba do konce volbního období dokončit, jmenoval zákon o bezplatné právní pomoci, změny exekučního řádu a novou, oddlužovací novelu insolvenčního zákona.

Sobotka se s Pelikánem sešel na Úřadu vlády v rámci svých bilančních phovorů s ministry. Na resortu justice je podlě něj „bohužel trochu videt, že došlo k personální změně.“ Výměna Pelikána za Válkovouem dle jeho názoru krok k lepšímu.

Premiér podotkl, že se v oblasti justice daří plnit programové prohlášení vlády. Došlo k finanční stabilizaci, zlepšilo se odměňování odborného personálu, zavedl se Centrální registr přestupků, schválena byla tzv. protiteroristická novela, koncepčně se postupuje v oblasti vězeňství.

Nyní je podle premiéra potřeba do vlády a do Poslanecké sněmovny co nejrychleji poslat oddlužovací novelu insolvenčního zákona (jde o druhou novelu zákona, která ještě není v parlamentu pozn. red.), novelu exekučního řádu nebo návrh zákona o bezplatné právní pomoci. Na jeho věcném záměru se Pelikán neshodl s odcházejícím předsedou Legislativní rady vlády Jiřím Dienstbierem (ČSSD).

Česká justice se premiéra zeptala na stav projednávání návrhu zákona o státním zastupitelství, který je již půl roku zaparkován před prvním čtením ve sněmovně. Podle Sobotky se s ministrem na schůzce věnovali zákonům, které neprošly vládou. „Předpokládám, že důvodem je velká odlišnost názorů v poslanecké sněmovně,“ uvedl premiér.

Pelikán také uvedl, že jeho týmy pracují i na občanském soudním řádu a trestním řádu a první výsledky k oponentuře by měly prezentovat v lednu příštího roku. Co se týče OSŘ, pracuje se na prvostupňovém řízení, u TŘ jde o přípravné řízení. Schůzku s premiérem ministr uvítal a starosti mu nyní dělá hlavně to, že termíny pro projednávání zákonů jsou do konce volebního období již velmi napjaté.

Opoziční TOP 09 ale vyjádřila pochybnosti o možném schválení zákonů, podle ní na to nezbývá čas. „V tomto volebním období (Pelikán) nepředloží návrhy nových procesních předpisů, nového trestního řádu a občanského soudního řádu. Také zákon o bezplatné právní pomoci a zřejmě ani nový zákon o znalcích nebude v tomto volebním období schválen,“ uvedl poslanec Martin Plíšek. Návrhy zákonů, které ještě nedorazily do Sněmovny, podle něj nemají šanci na celkové projednání.

(epa)