Soud: Námitka o podjatosti Králové v kauze trafik je předčasná

Jana Nečasová a Petr Nečas Reprofoto: ČT

Tvrzení olomouckého vrchní státního zastupitelství o podjatosti soudkyně v kauze tzv. trafik pro poslance je předčasné a neopodstatněné. Tak pražský městský soud zdůvodnil, proč námitku žalobců zamítl a ponechal případ obžalovaného expremiéra Petra Nečase a jeho ženy Jany v rukou soudkyně Heleny Králové. Uvedla to mluvčí soudu Markéta Puci.

Kauza trafik je jedním z případů, které vedly v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Státní zástupci nechtěli, aby věc u Obvodního soudu pro Prahu 1 řešila stejná soudkyně, která už Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) opakovaně zprostila viny v případu možného zneužití Vojenského zpravodajství. Ve své stížnosti k pražskému městskému soudu argumentovali i tím, že zpravodajskou kauzu městský soud Králové odebral s tím, že existují pochyby o její nestrannosti.

Senát soudce Dušana Pašky o zamítnutí stížnosti žalobců rozhodl už v dubnu, se zveřejněním odůvodnění rozhodnutí však musel počkat do doby, než bylo rozesláno všem účastníkům řízení.

„Námitku podjatosti předsedkyně senátu za situace, kdy ve věci dosud v řízení před soudem nebyly prováděny žádné důkazy a také tyto důkazy nemohly být soudem hodnoceny, považuje stížnostní soud nejen za neopodstatněnou, ale také za zcela předčasnou. Navíc nelze odhlédnout od toho, že v projednávané trestní věci bude rozhodovat a provedené důkazy hodnotit tříčlenný senát, nikoliv JUDr. Helena Králová sama, jak tomu bylo v postavení samosoudkyně v jiné trestní věci,“ citovala z usnesení Puci.

Podle Paškova senátu není možné předjímat, jak bude Králová hodnotit důkazy v kauze trafik, jen kvůli tomu, že v jiné trestní věci – tedy v kauze zpravodajství – hodnotila důkazy v rozporu s tím, co navrhovala obžaloba. Předpoklad žalobců, že Králová bude i v kauze trafik stranit obžalovaným, Paška odmítl. Upozornil, že soudkyně nevyhověla Nečasovu návrhu na předběžné projednání obžaloby a zastavení trestního stíhání, ale rovnou nařídila hlavní líčení. To se zatím konalo jednou – loni v prosinci, kdy byla přednesena obžaloba.

Senát navíc podotkl, že podle ustálené judikatury by šlo Královou vyloučit pro osobní poměr k obžalovaným jen tehdy, pokud by s ní byli příbuzní nebo „ve vztahu úzce osobně přátelském“.

Z justiční databáze Infosoud vyplývá, že Králová chce v projednávání kauzy pokračovat 20. července. Případ se týká okolností prosazení vládního balíčku daňových změn z roku 2012. Balíček prošel díky tomu, že tři rebelující poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř složili mandáty. Šnajdr a Fuksa vzápětí získali lukrativní pozice ve státních firmách. Podle obžaloby premiér prostřednictvím Nečasové a exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka poslance podplatil příslibem těchto postů.

Obžalovaní vinu odmítají. Nečasovi s Bočkem hrozí až šest let vězení. Nečasové až osm let, protože navíc čelí obvinění z krácení daní u luxusních dárků, které jakožto vedoucí premiérova kabinetu dostávala od vlivných podnikatelů.

(čtk)