Konkurzní správce v kauze H-System: Musím se držet zákona, jinak mi hrozí stíhání

Lidé, kterých se rozhodnutí NS týká, si domy po krachu firmy H-System sami dostavěli a nechtějí je vyklidit

V Hrzánském paláci na Hradčanech jednají věřitelé firmy H-System se správcem konkurzní podstaty společnosti Josefem Monsportem. Jako mediátor je na schůzce přítomen premiér Andrej Babiš (ANO), společně se zástupcem bytového družstva Svatopluk Martinem Junkem pak dorazil senátor a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL). Monsport při příchodu řekl, že se při stanovení ceny pozemků v Horoměřicích u Prahy musí řídit zákonem, podle Čunka ale finanční náležitosti nediktuje zákon, a tedy „je o čem se bavit“.

„Já se musím držet zákona. Zákon stanoví, že se prodává za ceny obvyklé, když udělám cokoli jiného, tak budu stíhán za porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ odpověděl konkurzní správce Monsport na otázku novinářů, zda je ochoten přistoupit na kompromis.

„Budeme se dohadovat o ceně. Budeme se dohadovat o tom, jak ten případ sprovodit ze světa,“ komentoval schůzku Junek. V neděli řekl, že na dnešní jednání přijde družstvo Svatopluk s nabídkou odkupu dotčených domů za 10,5 milionu korun.

Z osmi domů v Horoměřicích dostavěných po krachu H-Systemu na jeho pozemcích se má na základě rozsudku Nejvyššího soudu z minulého týdne do 23. srpna vystěhovat téměř 60 rodin patřících pod družstvo Svatopluk. Nejvyšší soud rozhodl, že Monsport může nemovitosti zpeněžit ve prospěch všech věřitelů H-Systemu.

„Nečekáme, že bychom dnes celou situaci úplně vyřešili, ale doufáme, že se hodně posuneme,“ uvedl Junek. Co se týče role premiéra Babiše, Junek doufá, že se předseda vlády „ujme svého křesla a dovolí, abychom jednali o ekonomické stránce celé věci“.

Čunek novinářům řekl, že se v případu angažuje už od roku 2013, kdy ho kontaktovali klienti H-Systemu. Nyní je doprovází, protože zná všechny potřebné technické záležitosti i právní souvislosti. „Ale nejsem v tom sám, jsem předseda podvýboru pro lidská práva v Senátu a tento podvýbor plus další senátoři se tímto případem už zabývali na veřejném slyšení,“ uvedl Čunek.

Babiš by měl před novináře předstoupit ještě před polednem. Minulý týden uvedl, že se může snažit o sblížení stanovisek konkurzního správce a družstva Svatopluk. Jeho účast na jednáních všichni aktéři přivítali.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po nedělním jednání členů bytového družstva Svatopluk, které sdružuje část bývalých klientů zkrachovalého H-Systemu, řekl, že případem se bude zabývat vláda, jež podle něj požádá příslušné složky o prověření konkurzu.

„Ten příběh je šokující. Co se tady událo za těch 20 let, to vyvádění majetků za mizivé ceny. My určitě jako vláda se tím budeme zabývat a požádáme příslušené složky o prověření těch věcí,“ řekl Babiš.

 

(čtk)