Policista odmítl úplatek 384 milionů, podle obhajoby šlo o provokaci

Městský soud v Brně dnes pokračoval v řešení případu, v němž policista odmítl úplatek 384 milionů korun. Jeden z obžalovaných policistu na schůzce lákal, že taková šance je jen jednou za život, vyplynulo z odposlechů. Podle obhajoby šlo o policejní provokaci. Soud dnes kromě přehrávání odposlechů vyslýchal i jednoho ze svědků.

Příběh se začal odvíjet na konci loňského roku, když policistu kontaktoval jeho známý, který věděl, že dotyčný vyšetřuje počítačového hackera ze severní Moravy Petra Křístka. Obžalovaný Křístek byl už v minulosti ve vězení za podvody, díky počítačovým schopnostem vylákal od lidí velké částky, když prolomil e-mailové účty a vydával se za majitele adresy. Peníze za cizí faktury si ale nechal poslat na svůj účet, zboží lidé nikdy nedostali. Kriminalisté Křístkovi tehdy zabavili i harddisk, na kterém byla uložena zašifrovaná data vedoucí k více než 3200 bitcoinům, jejichž hodnota na současném trhu je bezmála půl miliardy korun.

Policistův známý a také druhý obžalovaný František Laššák muži zákona podle obžaloby letos v únoru nabídli, aby harddisk původnímu majiteli přinesl nejprve za statisíce, pak za desítky milionů, poté za polovinu hodnoty bitcoinů na disku, v přepočtu za 384 milionů korun. Policista to ale nahlásil kolegům, kteří následně sledovali všechny kroky včetně setkání policisty se samotným Křístkem.

„Kdyby to vyšlo, už nemusíte dělat u policie. Taková šance je jednou za život,“ lákali policistu na jedné ze schůzek. Křístka s Laššákem seznámil svědek, který dnes u soudu vypovídal. „Křístka znám z výkonu trestu ve věznici v Heřmanicích. Byl programátor, já po něm po propuštění chtěl něco k webům. Říkal, že má nějaké projekty, že mu zabavili disk, na kterém má data a programy,“ uvedl svědek. Podle něj na jedné ze schůzek Laššák říkal, že policista chce za disk 300.000 korun. „Myslel jsem, že na tom disku žádné bitcoiny nejsou, že jde jen o programy,“ uvedl svědek. Doplnil, že podle něj šlo o provokaci ze strany policie.

Podle Křístka ho právě tento svědek utvrzoval v tom, že se vše řeší oficiální cestou. „Od začátku mi říkal, že má známosti v bezpečnostních službách, že Laššák je agent slovenské informační služby. Já byl do toho zapletený omylem,“ uvedl Křístek.

Městský soud na dnešek předvolal dva svědky, jeden z nich se omluvil. Termín hlavního líčení je vypsán i na pátek 21. září.

(čtk)