Senátní a zastupitelské volby se mají podle návrhu novely Ústavy konat jen první týden v říjnu

Termín voleb by měl být dle návrhu fixní Foto: vscr

Volby do Senátu a do zastupitelstev se konají v prvním celém týdnu měsíce října. Tuto novou formulaci chce skupina parlamentních poslanců spolu s ministerstvem vnitra vtělit do české Ústavy. Politikům vadí, že podle současného systému se termín voleb posouvá k létu a dochází ke zkracování jejich volebního období. Ústava jim má zajistit vykonání celého mandátu. Rovněž skončí hýbání s volebními obvody každé dva roky kvůli migraci. Nově budou vymezeny ústavním zákonem.

K návrhům na změnu Ústavy a ústavního zákona dospěla pracovní skupina politiků ze stran zastoupených v parlamentu a ministerstvo vnitra. Členové pracovní skupiny navrhují stanovení pevného termínu konání řádných voleb do Senátu a do zastupitelstev obcí a krajů, a to na první celý týden měsíce října. „Stanovení, ve kterých konkrétních dnech tohoto týdne se mají volby konat, je přenecháno volebnímu zákonu, přičemž zůstává zachováno dosavadní řešení, že se volby konají v pátek a v sobotu,“ uvádí předkládací zpráva.

Že má dojít ke změně Ústavy a termín konání senátních a zastupitelských voleb nově v Ústavě pevně zakotven, se podle důvodové zprávy politici parlamentních stran zcela shodli. Česká Ústava doposud žádný takto pevný termín, určený týdnem v konkrétním měsíci,  pro konání voleb do Senátu a do zastupitelstev krajů a obcí neobsahuje.

Důvodem pro fixní obvody je migrace

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Irena Válová