Zeman potvrdil, že na ústavního soudce navrhne Gerlocha

Ústavní právník Aleš Gerloch Foto: SKCP

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že na ústavního soudce navrhne prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha. Serveru iROZHLAS.cz to dnes řekl sám Gerloch, který má Hradu dodat doklady potřebné k zahájení řízení. Zeman dosud podle něj ale návrh neposlal Senátu, jehož souhlas ke jmenovaní soudce Ústavního soudu potřebuje. Hrad serveru informaci nepotvrdil.

„Včera (ve středu) jsem byl v Kanceláři prezidenta republiky a obdržel jsem žádost k dodání dokladů, které jsou k zahájení řízení potřeba. Oficiálně tedy začíná příprava na jmenování a pan prezident mě navrhne Senátu,“ řekl webu iROZHLAS.cz Gerloch.

Čtěte také: Favorit na ústavního soudce Gerloch byl členem KSČ. Zajímala se o něj StB

Proti jmenování Gerlocha se dříve vyslovili někteří senátoři. „Profesor Gerloch je ideální advokát, už jsme se mnohokrát přesvědčili, že obhájí prezidentovi prakticky cokoli. Pro výkon funkce ústavního soudce to však nepovažuji za nejlepší předpoklad, soudce musí mít smysl pro spravedlnost a prosazovat ji i proti tlaku politiků. Tím se liší dobrý soudce od dobrého advokáta,“ uvedl například senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Podle něj v minulosti prezident Zeman na základě Gerlochových analýz argumentoval, že jeho předvolební výjezdy do krajů nejsou kampaní, nebo že nemusí jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD). Devět senátorů, kteří byli zvoleni za TOP 09 nebo s její podporou, patří do senátního klubu Starostů a nezávislých (STAN). Ten má 18 členů. Server Novinky.cz s odvoláním na předsedu STAN Petra Gazdíka uvedl, že pro Gerlocha nebudou hlasovat právě ani senátoři STAN. Podle prvního místopředsedy KDU-ČSL Marian Jurečka předsednictvo lidovců vyzvalo ke stejnému kroku svůj senátorský klub.

Nový ústavní soudce má nahradit soudce Jana Musila, který ke konci ledna na vlastní žádost na Ústavním soudu skončil. O tom, že Zeman navrhne na uvolněné místo prorektora Univerzity Karlovy Gerlocha, informoval koncem ledna po schůzce s prezidentem předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).

Musil s Gerlochem jako svým nástupcem souhlasí. Gerloch již dříve uvedl, že se k návrhu „kloní kladně“. Zeman dříve poznamenal, že má tři kandidáty a postupně je senátorům navrhne. Ústavní soud nyní dočasně pracuje v neúplné sestavě, soudců bude jen 14 namísto předpokládaných 15.

Univerzita Karlova v pondělí podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby na prezidenta Zemana, a to kvůli jeho rozhodnutí nejmenovat fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory. Prorektor Gerloch odmítl, že je ve střetu zájmů.

(čtk, epa)