Pondělí, 4. července, 2022

Povinnost zapisovat skutečné majitele do evidence se možná zúží

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Příspěvkové organizace možná nebudou muset zapisovat své skutečné majitele do jejich evidence. Ve Sněmovně to dnes řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) v odpovědi na interpelaci Stanislava Blahy (ODS), podle kterého je zapisování skutečných vlastníků v některých případech zbytečnou byrokracií. Zmínil například také společenství vlastníků bytů.

Povinnost zapisovat do rejstříku skutečné vlastníky právnických osob vychází z evropské směrnice proti praní špinavých peněz. Blaha podotkl, že v případě obecních, městských nebo krajských příspěvkových organizací se do evidence zapisuje jejich ředitel, ač skutečným vlastníkem není. Totéž se týká také obecních, městských nebo krajských společností. V těchto případech se zapisuje jednatel. „Smysl zákona tak mizí. Vyplníme zbytečnou kolonku jméno, abychom splnili formální povinnost,“ řekl Blaha.

Kněžínek řekl, že česká právní úprava vycházející z evropské směrnice se nyní analyzuje, následovat bude předložení novely. „Zabýváme se tím, na koho by měla dopadat povinnost uvádět skutečného majitele,“ podotkl ministr. Směrnice podle něho nestanoví výjimky, týká se všech právnických osob, byť je logické, že u některých z nich jde o formalitu. Příspěvkové organizace by měly být této povinnosti zbaveny, dodal.

Složitější situace je podle Kněžínka u společenství vlastníků bytů, u nichž se mají zapisovat vesměs členové výboru. Poukazoval na to, že zákon připouští i to, že společenství má jen jednoho člena, a to firmu. Ministr si proto není jistý tím, že společenství vlastníků bytů je možné z povinnosti paušálně vyjmout.

Kněžínek také upozornil na to, že skutečný majitel je člověk, který má zásadní vliv na činnost právnické osoby. Není tedy vázán na vlastnictví podílu v ní.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY