Šámal udělil soudci Lněničkovi výtku za výroky o „špatném rozhodnutí“ v kauze Nečesaný

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal Foto: Ivan Holas

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal udělil výtku pražskému soudci Jiřímu Lněničkovi, a to za výroky v souvislosti s případem Lukáše Nečesaného. Lněnička v soudní síni poté, co soud zprostil Nečesaného obžaloby, hovořil o „špatném rozhodnutí“. O výtce dnes informoval Spolek Šalamoun, informaci potvrdil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Lněnička v březnu definitivě zprostil Nečesaného obžaloby z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Předcházela tomu řada protichůdných rozhodnutí, Nečesaného se zastal Nejvyšší i Ústavní soud.

Lněnička v jednací síni uvedl, že rozhodnutí je špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl lepší možnost. V písemném odůvodnění se zmiňuje o špatném řešení či výběru ze dvou špatných variant.

Jeho nadřízený, předseda Vrchního soudu Jaroslav Bureš už dříve pro Českou justici označil Lněničkovy výroky za nevhodné, podat na něj kárnou žalobu či ho jinak potrestat však odmítl. „Jakkoliv nepovažuji vhodné užití poněkud expresivních výrazů (výše zmíněných) předsedou senátu při odůvodnění rozhodnutí odvolacího soudu, ztotožňuji se se stanoviskem pana místopředsedy Sváčka a Váš podnět k podání návrhu na zahájení kárného řízení s předsedou senátu proto pokládám za nedůvodný a pohovor, který vedl pan místopředseda Sváček s předsedou senátu JUDr. Jiřím Lněničkou za postačující,“ uvedl Bureš.

Šámal podle dopisu adresovaného Spolku Šalamoun rozumí kontextu a důvodům Lněničkových výroků, měl prý zřejmě na mysli procesní situaci, ve které se vrchní soud ocitnul. Přesto podle Šámala výroky narušily důstojnost soudcovské funkce, dobrou pověst justice a důvěru veřejnosti.

„Pokud ve správnost a spravedlivost rozhodnutí nevěří ani sám soud, který takové rozhodnutí vyhlašuje, logicky nelze důvěru ve spravedlivé rozhodnutí soudu očekávat od stran řízení či od veřejnosti jednání soudu sledující,“ stojí v dopisu. Šámal považoval za nevhodný také způsob, jak se Lněnička vyjadřoval o rozhodování ostatních soudů v kauze.

„Doktor Lněnička vzal předmětnou výtku na vědomí, nicméně nyní se věnuje především dalším trestním věcem, a nebude se k ní tedy podrobněji vyjadřovat,“ sdělila dnes mluvčí pražského vrchního soudu Simona Heranová.

Obžaloba tvrdila, že Nečesaný v únoru 2013 několikrát udeřil kadeřnici do hlavy polenem a sebral jí přes 10.000 korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej však označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti. Mladík byl dva roky ve vězení, nakonec je pravomocně zproštěn.

Podle místopředsedy Spolku Šalamoun Václava Peričeviče je udělení výtky předsedou Nejvyššího soudu „věc zcela ojedinělá a naprosto unikátní“ a spolek ji oceňuje jako projev reflexe. Šámal podle dostupných informací svou pravomoc čas od času využívá, statistika se k tomu podle Tomíčka zatím nevede. Jen za nesplnění oznamovací povinnosti podle zákona o střetu zájmů za rok 2018 dostalo výtku 19 soudců.

(čtk, epa)