Státní zástupci mi zamezili spojit se s klientem, říká o zatčení v kauze rozvědky advokát Trojan

Obhájce Lukáš Trojan

Státní zástupci znemožnili advokátovi a členovi prezídia Unie obhájců Lukášovi Trojanovi pátečním zatčení kontakt s jeho klientem – bývalým náměstkem civilní rozvědky Zdeňkem Blahutem. Blahut při policejní akci svému obhájci volal, ten ale nemohl, a ozval se mu později, telefon už byl ale hluchý. Poté, co se Trojan z médií dozvěděl o Blahutově zadržení, se on a jeho kolegové snažili marně kontaktovat státní zástupce, kteří vyšetřování údajného zneužití pravomoci a podvodu vedou.

V pátek ráno ráno telefonoval advokátovi Lukáši Trojanovi jeho klient – bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a náměstek Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeněk Blahut. Přišli za ním policisté, aby ho předvedli ke státním zástupcům. Trojan byl v době telefonátu v koupelně a tak hovor zmeškal. Následně se z médií dozvěděl, že klient, který mu podepsal plnou moc k zastupování, byl předveden kvůli podezření ze závažné trestné činnosti na úřadovnu, kde byl následně obviněn z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby.

Trojan a jeho kolegové se po celý den marně snažili kontaktovat státní zástupce. Advokát narychlo odjížděl z Moravy do Prahy, aby mohl svého klienta zastupovat. „Jedu kvůli tomu už pátou hodinu z Moravy do Prahy po D1 a nevím nic,“ telefonoval z auta s Ekonomickým deníkem Trojan. „Klient mi ráno volal, když jsem byl ve sprše. Když jsem mu volal zpátky, už mi telefon nebral. Když jsem se dočetl v novinách, že se proti němu dějí úkony, tak jsem instruoval kolegy v Praze. Ti volali nejdřív na Městské státní zastupitelství, které je příslušné k vyšetřování. Kolega se dovolal paní, která se mu nepředstavila a řekla mu, že po telefonu s ním nic řešit nebude,“ popisuje marné pokusy o zastupování klienta Trojan.

Advokáti následně zaslali žalobcům Blahutovu plnou moc a žádost o informaci, kde klienta seženou. „Na to už jsme nedostali žádnou reakci, tak se kolega sebral a došel tam osobně. Ale nikoho tam nenašel. To samé a vice versa se opakovalo s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze,“ pokračuje Trojan. Opakoval se telefonát, informace, že po telefonu nebudou sděleny žádné informace, písemná žádost, plná moc, osobní návštěva. „S výsledkem: nikdo tam není, nikdo se s námi nebaví,“ kroutí hlavou Trojan. Ten z pozice člena prezídia Unie obhájců dlouhodobě upozorňuje na hrozbu narušování důvěrnosti vztahu advokáta s klientem ze strany státní moci.

„Já mám od klienta plnou moc, proto mě ta hradba mlčení štve, protože musím klientovi tu službu poskytnout. Byl jsem najatý na to, abych, pokud bude mít tento typ potíží, hájil jeho zájmy,“ vysvětluje dále Trojan.
Podle svých slov takový přístup ze strany státních zástupců po celou éru své advokátní kariéry nezažil. „Ne, nikdy v životě jsem něco takového nezažil. Ani od policie ani od státního zastupitelství. Tuhle věc nevyšetřuje policie, ale státní zastupitelství a zjevně si myslí, že nemusí dostát všem právům obhajoby. Respektive, že tím dostáli tím, že má klient jiného obhájce, ale on má právo mít obhájců kolik chce, to trestní řád umožňuje. Oni mi nemůžou bránit v přístupu k němu, to je celé,“ zlobí se Blahutův advokát Lukáš Trojan.

Podvod a zneužití pravomoci

Státní zástupce v pátek bývalého náměstka ÚZSI Zdeňka Blahuta obvinil z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. „Vrchní státní zastupitelství v Praze sděluje, že státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze zahájil dnešního dne pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze v souvislosti s trestním oznámením týkajícím se hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace trestní stíhání jedné osoby pro zločiny podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby,“ oznámil dozorující žalobce Marek Bodlák.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po Blahutově zatčení a obvinění médiím sdělil, že konkrétní případ komentovat nemůže. „Za ministerstvo mohu říci, že dlouhodobě poskytujeme součinnost orgánům činným v trestním řízení a stejně tak je poskytuje i civilní rozvědka,“ uvedl. Vypíchl, že v současnosti je ÚZSI v pořádku. „Po mém nástupu došlo k výměně de facto všech klíčových vedoucích představitelů. Rozvědka má nového ředitele, jsou tam noví náměstci, nikdo, kdo je spojen s tou vyšetřovanou kauzou, už není ve vedení civilní rozvědky,“ uzavřel svůj výstup.

Další informace k Blahutově zatčení nemohou být podle Bodláka sdělovány vzhledem k tomu, že jsou informacemi utajovanými ve smyslu zákona o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti. Obvinění Blahuta podle všeho souvisí s hospodařením úřadu, nákupem komunikačních techniky. Žalobce Bodlák už nějaký čas vyšetřuje například nákup odposlouchávacího zařízení, přezdívaného Agáta.

Aktuální vyšetřování má podle informací Ekonomického deníku ze struktur státního zastupitelství vést žalobce Městského státního zastupitelství v Praze Ondřej Šťastný.

Ten pracoval před nástupem na státní zastupitelství v deníku Mladá fronta Dnes v reportérském oddělení v letech 2003 až 2011. Psal především o domácí politice. Novinářskou kariéru Šťastný ukončil, když vystudoval práva na Karlově univerzitě. Posléze nastoupil jako státní zástupce na Prahu 2, odkud se raketovou rychlostí vyhoupl na Městské státní zastupitelství, kde vyšetřuje trestnou činnost ozbrojených složek. Mimo jiné je mluvčím Unie státních zástupců a Unii obhájců v minulosti kritizoval za to, že dělá ostudu celému advokátskému stavu stavu.

Jan Hrbáček, Ekonomický deník