Poslankyně Valachová navrhla změnu Ústavy, státní zastupitelství má být nezávislé

Kateřina Valachová Foto: Facebook

Revoluční změnu navrhuje poslankyně sociální demokracie Kateřina Valachová. V „Hlavě páté“ by mělo být vedle Nejvyššího kontrolního úřadu i státní zastupitelství. Takovou změnu na poslední schůzi Stálé komise Poslanecké sněmovny pro Ústavu podpořila Unie státních zástupců. Naopak u poslanců převažuje podle zjištění České justice k takto razantnímu kroku v současné situaci nevole.

Valachová předložila dvě varianty návrhu změny Ústavy. V první je deklarována nezávislost státního zastupitelství, v druhé je explicitně uvedeno, že hlavou soustavy je nejvyšší státní zástupce. Další změna pak spočívá v tom, že k přijetí zákona o státním zastupitelství by bylo třeba, aby byl schválen Poslaneckou sněmovnou a Senátem. „Zkrátka aby bylo jasné, že státní zástupci nepoklonkují vládě, ale spíše se blíží k soudcům a soudní moci,“ řekla už dříve předsedkyně komise Kateřina Valachová.

Vedle poslanců a zástupců Unie státních zástupců se minulý týden jednání poslanecké ústavní komise zúčastnili i náměstek nejvyššího státního zástupce Jiří Pavlík a náměstek ministryně spravedlnosti Michal Franěk. „Zástupce Unie vyjádřil návrhu podporu s tím, že ústavní osamostatnění státního zastupitelství by mělo nepochybně i symbolický význam, neboť současné zařazení pod moc výkonnou může některé politiky svádět k představě, že nejvyšší státní zástupce je podřízeným ministra spravedlnosti a řadoví státní zástupci jsou obdobou ministerských úředníků,“ uvedl spolek na svém webu po jednání. Za oddělení státního zastupitelství od moci výkonné se nedávno otevřeně postavil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Takový názor je u poslanců ale spíše menšinový. Podle řady oslovených poslanců je možností téma otevřít na odborné úrovni formou seminářů nebo kulatých stolů. Na změnu Ústavy ale nyní není čas. „V současné době to nepodporuji, není k tomu ani politická vůle,“ uvedla členka komise a exministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO.
„Je to názor k diskuzi, ale zatím s ním nesouhlasím. Nikoliv proto, že by to nebylo možné, ale chybí analýza tzv. kontrolní moci,“ míní předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Já jsem Ústavu psal, takže jsem věděl, proč dáváme státní zastupitelství pod moc výkonnou. Nechci mít ve státě čtvrtou moc. Nehledě na to, že státní zastupitelství za posledních měsíců žádné hvězdné výsledky nemá,“ řekl České justici právní expert ODS Marek Benda a dodal, že měnit Ústavu v době trestního stíhání premiéra Andreje Babiše by odporovalo logice.

Poslanec Dominik Feri z TOP 09 pak upozorňuje na to, že je třeba se nyní soustředit na parametry novela zákona o státním zastupitelství, nikoliv na změny Ústavy. „Státní zastupitelství považuji za součást moci výkonné. Návrh o revizi jeho postavení pokládám za současné situace za poněkud nešťastný. Debata o postavení státního zastupitelství by tak měla být vydělena například jako téma pro seminář či kulatý stůl za zužitkování zkušeností ze zahraničí (například s rovnání s francouzskou úpravou), ale neměla by podle mého názoru být základem pro horkou jehlou šitý návrh, který bude v tomto volebním období jen těžko projednatelný,“ reagoval na dotaz České justice. K novele se nejnověji vyjádřila Legislativní rada vlády.

Podle Hnutí SPD by se debata měla otevřít až v momentě, kdy bude přijat zákon, který zavede odpovědnost státních zástupců za nezákonná trestní stíhání a další prohřešky státních zástupců. „Odpovědnost za škodu je běžná i ve vedoucích funkcích ve státní správě. I prodavačka má odpovědnost za škodu, kterou způsobí v práci. Dokud se toto nezmění, tak návrh určitě nepodpoříme,“ uvedl předseda hnutí Tomio Okamura.

Naopak jasnou podporu návrhu vyjádřil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Celý návrh si můžete prostudovat v Media Network legislativním monitoru.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Eva Paseková