Benešová mění legislativní pravidla: Oba nejvyšší soudy se mají stát povinnými připomínkovými místy

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová Foto: MSP

Nejvyšší soud (NS) a Nejvyšší správní soud (NSS) se mají nově stát povinnými připomínkovými místy. Vyplývá to z návrhu změn legislativních pravidel vlády, které předložila ministryně spravedlnosti a předsedkyně Legislativní rady vlády Marie Benešová. U Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) se změna nenavrhuje.

Aby více promlouvala do přípravy zákonů volá justice již dlouho, nyní se k jejímu většímu zapojení v legislativním procesu konečně schyluje. Marie Benešová připravila změny legislativních pravidel vlády, v nichž obrací dosavadní princip, kdy to byli předkladatelé, kteří určovali, zda osloví obě nejvyšší soudní instance jako připomínková místa. Povinně tomu tak bylo dosud jen v případě, že se jich předlohy přímo týkaly. Jak se v odůvodnění materiálu, který má Česká justice k dispozici, podává, často však docházelo k tomu, že byly opomíjeny i u novel trestního či občanského soudního řádu.

Míra zapojení se rozšiřuje i u Ústavního soudu, jakkoliv v tomto případě předkladatelé ctí, že ÚS by měl do procesu zasahovat jen výjimečně. Nově by tak měl být povinným místem (vedle procesních předpisů a zákonů, které se k němu vztahují či se jimi řídí) i u ústavních zákonů.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

(pd)