Poslanec Veselý chce zdanit stejně loterie jako nejtvrdší hazard, odborníci protestují

Automaty. foto: www.pixabay.com

Při druhém čtení tzv. daňového balíčku minulý týden ve Sněmovně se náhle objevil návrh poslance ČSSD Ondřeje Veselého, který jde proti názoru odborníků i proti oficiální vládní strategii. Srovnává totiž daňové zatížení nejtvrdšího hazardu s loteriemi do jedné úrovně. „Tento návrh je nejen v rozporu s pozměňovacím návrhem rozpočtového výboru z předchozího jednání, ale jde zejména proti všem odborným doporučením, protože daleko překonává i původní vládní návrh daňových změn v dané oblasti,“ napsali v otevřeném dopise rozhořčení odborníci v čele s bývalým protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem.

Původní návrh vlády zvyšoval daně z 23 % na 30 % u loterií, o něco mírnější pak u kurzových sázek či totalizátorových her (z 23% na 25 %). Naopak u technických her (automatů) jako u jediného typu hazardní hry by k žádným změnám nemělo dojít. To ostře kritizovali odborníci a proti se postavil i sněmovní Rozpočtový výbor, který podal protinávrh, jímž by se zvýšily daně u hracích automatů z 35 na 38 procent a naopak u ostatních her by zůstala současná výše zdanění.  „Původní vládní návrh změn sazeb byl v rozporu s dosavadním přístupem k hazardním hrám, zejména pak s přístupem harm reduction – minimalizace škod, k němuž se stát dlouhodobě hlásí,“ upozorňuje Jindřich Vobořil.

Poslanec Ondřej Veselý ovšem na plénu sněmovny přišel s nikým neprojednaným návrhem, který je ještě horší, než původní vládní předloha, zvyšuje totiž daňovou sazbu u loterii daleko ostřeji, a to z 23 až na 35 procent. Tím by se loterie dostaly na stejnou sazbu jako výherní automaty. „Návrh poslance Veselého zcela nelogicky a pro vývoj hazardního trhu velice rizikově zařazuje nejméně nebezpečné hry (loterie, bingo, losy) na úroveň nejtvrdšího automatového hazardu. Proto si Vás dovolujeme vyzvat k vyjádření jasného nesouhlasu k tomuto pozměňovacímu návrhu v souladu s předchozím rozhodnutím rozpočtového výboru,“ napsali poslancům ve zmíněném dopise zástupci občanských a odborných organizací.

„To zvýšení sazby je dáno tím, že my jsme přesvědčeni o tom, že by víc zdaněny měly být ty výnosnější hry,“ zdůvodnil velice stručně poslanec Veselý svůj návrh ve sněmovně, přičemž ovšem neuvedl koho oním „my“ vlastně myslel. V písemném, zdůvodnění jeho návrhu není ani čárka o společenské nebezpečnosti hazardu a argumentuje pouze výnosem z výběru daní, a to podle jednoduché úvahy, že čím je činnost ziskovější, tím je třeba jí zdanit více.  „Pokud bychom nahlíželi na generátory závislosti, jako jsou hazard, cigarety či alkohol tímto způsobem, museli bychom v dalším kroku zvažovat, zda nebude pro stát výhodné zavést prodej cigaret již od 15 let, případně snížit věkovou hranici i pro nákup alkoholu. Vybralo by se tak přece výrazně více peněz do rozpočtu,“ reagují ironicky autoři dopisu poslancům a dodávají: „ Jak jsme doložili a jak potvrzují experti na daňovou problematiku, z automatů (technická hra) lze reálně vybrat větší objem daní než dnes, zejména co se týče online technických her, a navíc je takto uchopené zdanění v souladu s přístupem harm reduction, naopak poslancem Veselým navrhovaná 12% změna u loterií může znamenat ještě větší přechýlení mapy hazardu na stranu výrazně rizikovější části tohoto průmyslu.“

Třetí čtení daňového balíčku a tedy schválení jeho definitivní podoby by mělo být na pořadu nejbližšího jednání Poslanecké sněmovny, ta zasedá opět od 15. října.

Tomáš Cikrt, Zdravotnický deník