Komise MMR vybrala IT firmu, která požaduje o polovinu více peněz než současný dodavatel věstníku veřejných zakázek

Dosud Věstník veřejných zakázek provozuje společnost NESS Czech s.r.o. Firma nyní nabídla plnění zakázky za 37,5 milionu korun Foto: pixabay

Hodnotící komise zakázky na věstník veřejných zakázek již vypracovala zprávu o jednotlivých nabídkách. Do tendru se přihlásily 4 firmy. Zvítězila málo známá firma Spojené nástroje elektronické, která požaduje za plnění zakázky 67 milionů korun, tedy o 30 milionů více než nabízí současný dodavatel – renomovaná firma NESS. Soutěž vrcholí v době, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) musel zasáhnout do několika problematických technologických zakázek s přemrštěnou cenou na různých ministerstvech ovládaných hnutím ANO.

Dosud Věstník veřejných zakázek provozuje společnost NESS Czech s.r.o. Firma nyní nabídla plnění zakázky za 37,5 milionu korun. Společnost Techniserv pak nabídla cenu 27 milionů korun. Obě společnosti však dostaly velmi nízké hodnocení za nabízenou kvalitu služeb. Zajímavé je, že společnost NESS Czech Věstník provozuje 10 let a s jeho fungováním nebyly evidovány žádné problémy.

Přestože Spojené nástroje elektronické nabídly dvojnásobnou cenu než další dva subjekty, komise nabídku hodnotí jako velmi kvalitní podle předem nastavených, ale velmi nekonkrétních kritérií. Ve zprávě navíc není uvedeno, jaké zkušenosti společnost má s realizací podobných projektů. „Uchazeč se věnuje popisu architektury řešení v části 7a, kde identifikuje klíčové vlastnosti řešení, které následně promítá do logického návrhu architektury a každý její prvek svazuje s konkrétními požadavky zadání. Z nabídky tak lze snadno dovodit, jaká část řešení pokrývá, jakou část zadání.  Uchazečem navržené řešení je plně v souladu se zadáním a z popisu obsaženého v nabídce je patrné, že architektura byla tvořena jako reflexe konkrétních požadavků zadání. Nabídka je tak v tomto aspektu hodnocena jako nejlepší,“ uvádí se ve zprávě, kterou má Česká justice k dispozici. Jedním z jednatelů společnosti Spojené nástroje elektronické je David Horký. Z veřejných zdrojů vyplývá, že společnost stojí za projektem NE NEN, který ostře kritizoval Národní elektronický nástroj (NEN) provozovaný právě MMR. Naposledy byl funkční v druhé polovině loňského roku.

Cenové nabídky soutěžících společností – zdroj: zpráva o hodnocení nabídek

MMR zatím smlouvu s novým dodavatelem nepodepsalo. „Veřejná zakázka je ve finální fázi výběru dodavatele. Vítěz prozatím není vybrán a z tohoto důvodu není možné sdělit vysoutěženou cenu zakázky. Hodnotícím kritériem byla stanovena ekonomická výhodnost nabídek. Konkrétně cena a kvalita nabízeného řešení,“ uvedla pouze mluvčí rezortu Veronika Vároši. Na dotaz, kdo konkrétně je za vypsání zakázky a výběr vítěze zodpovědný, nereagovala. Veřejná zakázka byla zadána v době, kdy měl na ministerstvo pro místní rozvoj zásadní vliv Václav Nebeský, někdejší náměstek ministryně a nynější generální ředitel Českých drah. Podle spekulací, které zaznívají mezi podnikateli v ICT, by se mohlo jednat o snahu ministerstva utlumit kritické hlasy k úřadu právě prostřednictvím této zakázky. 

U takto markantního cenového rozdílu by MMR mělo srozumitelně vysvětlit, v čem byly nabídky Techniserv Brno a Ness tak podstatně horší, že údajná kvalita Spojených elektronických nástrojů převážila cenové kritérium. Zpráva o hodnocení nabídek, kterou má Česká justice k dispozici, obsahuje velmi obecné formulace, které nelze nijak ověřit.

Zajímavé je, že právě šéf hnutí ANO, které resort ovládá a premiér Andrej Babiš veřejně opakovaně prosazoval u veřejných zakázek tlak na nízkou cenu. Naposledy kvůli předraženosti zakázky na e-shop s dálničními známkami odvolal ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Kritizoval i ministryni ČSSD Janu Maláčovou kvůli vysoké ceně na systém Ministerstva práce a sociálních věcí na vyplácení sociálních dávek.

(epa)