Babiš: Vláda asi vyhlásí karanténu pro celé Česko, za rodinu bude nakupovat jeden člověk

Premiér Andrej Babiš Foto: archiv

Vláda asi vyhlásí kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru karanténu pro celou Českou republiku, uvedl v dnešní Partii televize Prima premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet se sejde odpoledne. Schválit by měla podle Babiše také krizový štáb, jeho předsedou by měl být náměstek ministra zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula.

„Směřujeme k zásadnímu opatření… Pravděpodobně k tomu maximálnímu,“ řekl Babiš. Později uvedl, že by šlo o karanténu pro celé Česko. Je podle premiéra důležité, aby lidé chodili jen do práce a z práce domů. Hromadnou dopravu podle Babiše omezení nečeká, premiér naopak mluvil o jejím posílení. Předseda vlády také pokládá za potřebné, aby zejména staří lidé zůstávali doma. Za rodinu by měl podle jeho vyjádření nakupovat pouze jeden člověk. Podle Babiše je problematické, že lidé nedodržují nařízení a karantény a šíření viru tedy nelze zastavit jinak, než nejpřísnějšími restrikcemi. „Ekonomika mě nezajímá, zajímá mě zdraví českých občanů. To další budeme řešit potom,“ uvedl premiér.

V Česku je nyní podle Babiše 231 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Ráno to bylo 214 případů. V sobotu večer byl počet pacientů nakažených koronavirem 189. Dnešek už je dnem, kdy přibylo nejvíc případů. Premiér předpokládá, že dnes večer počet nakažených může přesáhnout 300.

Vláda už zavedla mnohá omezení, která už nyní zasáhla i běžný život. Uzavřena je například část obchodů a služeb, uzavřeny jsou vyjma takzvaného prodeje z okna ven restaurace, bary a další podobné zařízení. Zavřely školy, divadla, kina i jiné kulturní instituce. Omezení se týkají i cestování do zahraničí, od půlnoci bude platit úplný zákaz.

(čtk, epa)