Benešová si kvůli kontroverzní autonehodě pozvala předsedu soudu, situací je „velmi znepokojena“

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová Foto: MSP

Na okolnosti autonehody místopředsedy Krajského soudu v Českých Budějovicích Bohuslava Petra se ministryně spravedlnosti Marie Benešová v pátek zeptala pověřeného místopředsedy soudu Jiřího Šťastného. „Paní ministryně se o případ zajímá a situací je velmi znepokojena. Vydala pokyn, aby se celá věc prošetřila,“ řekla České justici mluvčí resortu Lucie Machálková.

Místopředseda soudu a jeho někdejší předseda Petr způsobil v polovině února autonehodu, kdy se srazil s kamionem. Následně odmítl podstoupit dechovou zkoušku a odmítl i krevní test na přítomnost alkoholu v krvi. Situaci nejdříve odmítl komentovat a položil České justici telefon. Později uvedl, že byl po havárii psychicky otřesen a proto zkoušku na alkohol nepodstoupil. Požití alkoholu odmítá.
Pověřený předseda Jiří Šťastný nejdříve České justici tvrdil, že o celé situaci nic neví a na následné dotazy nereagoval. V článku Deníku mluvčí Ivana Vobejdová po několika dnech přiznala, že se vedení soudu se situací „intenzivně zabývá“.

Videa s titulky ze dne nehody i další informace najdete zde.

Naposledy předseda soudu odmítl rozhovor pro televizi Prima, která o celé události přinesla reportáž ve zprávách. Místopředsedu Petra v den nehody vidělo několik svědků, jak se pohybuje po budově a jeví známky opilosti. Ten to odmítá s tím, že ho postihla zdravotní indispozice a navíc měl podle svých slov dovolenou.

Na videu pořízeném svědkem je jasně vidět, že místopředseda Petr pochoduje kolem vozu, nasedá a odjíždí Reprofoto: video svědka Roberta Jandy

Podle informací České justice se ministryně Benešová ptala předsedy Šťastného i na okolnosti vypsání místopředsedovy dovolené. Televize Prima uvedla, že ji měl Petrovi podepsat údajně až zpětně po nehodě. Celý případ nyní šetří policie. Zda ministryně v případu podá kárnou žalobu, zatím není jasné. „Případné další kroky paní ministryně učiní na základě získaných zjištění,“ dodala Machálková.

Lidé ho podepírali, tvrdí svědek

Svědek Robert Janda, který osudný den natočil Petra na chodbě soudu a posléze i to, jak nastupuje podle jeho slov viditelně opilý do auta na místo řidiče, byl již policií vyzván k předání záznamů a podání svědectví. Jeho výpověď v médiích podpořil i psycholog Marek Šulc, který byl podivnému chování soudce před nehodou také přítomen. „Na to, že byl v silně podnapilém stavu, usuzuju z toho, že ho podepírali nějaký další lidé. Zmateně kolem něj pobíhala nějaká paní, která se k němu chovala familiárně. A pán nebyl schopnej ani stát na nohou a nebyl schopnej ani řádně verbalizovat,“ uvedl na Primě doslova.

Místopředseda Krajského soudu v českých Budějovicích Bohuslav Petr Foto: Deník.cz

Podle informací České justice byla žena na záběrech kolem místopředsedy Petra jeho manželka, která rovněž pracuje na Krajském soudu v Českých Budějovicích. Svědek Robert Janda viděl soudce na chodbě opakovaně. „Po skončení jednání jsem čekal na klienta na chodbě soudu a hle! opět místopředseda, ale to už byl v jiném stavu – v tom ještě horším, držel se zdi a kliky cizích dveří a snažil se nelézt svou kancelář, bral za kliky téměř všech kanceláří, při snaze otevřít možná kancelář svého kolegy, mu spadly kalhoty i trenýrky ke kotníkům. Mezitím procházeli soudci, soudkyně, kolegové a incidentu si vůbec nevšímali, byli patrně zvyklí,“ popsal chování soudce Robert Janda. Jeho organizace Family for Liberty se věnuje opatrovnickým sporům a u soudu byl osudný únorový den přítomen hlavnímu líčení. Svědectví Jandy a jeho záběry, si kromě policie vyžádala i ministryně Benešová.

Bohuslav Petr šéfoval Krajskému soudu v Českých Budějovicích do roku 2013, poté jej vystřídal Milan Tripes. Nyní působí v pozici místopředsedy soudu pro věci civilní.

Eva Paseková