Úterý, 2. března, 2021

Autonehoda pod vlivem? Svědek viděl místopředsedu krajského soudu popíjet alkohol a poté řídit

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Popíjel v kancelář alkohol, později ho přišla vyzvednout manželka. Nedlouho poté nasedl do vozu Škoda a opustil soud. Tak popisuje chování místopředsedy Krajského soudu v Českých Budějovicích Bohuslava Petra předseda organizace Family for Liberty Robert Janda ze dne 13. února tohoto roku, kdy soudce později havaroval u obce Dasný. Jak již Česká justice informovala, Petr měl odmítnout test na přítomnost alkoholu v dechu i krvi. O případ se zajímá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Soudce se k celé věci vyjádřil až po publikaci tohoto článku. Byl údajně zdravotně indisponován.

Podivné chování místopředsedy krajského soudu potvrdili České justici dva svědci. Jedním z nich je Robert Janda, jehož organizace pomáhá rodičům řešit opatrovnické spory. O průběhu osudného dne se rozepsal na Facebooku spolku Šalamoun. České justici poté sdělil, že si za svými slovy stojí a dokonce má z osudného dne i videozáznam. Na něm je vidět příchod manželky místopředsedy Petra, která na soudu rovněž pracuje, jak si stěžuje pověřenému předsedovi krajského soudu Jiřímu Šťastnému, že jejímu manželovi na chodbě „spadly kalhoty“. „Během pauzy v jednání jsem se procházel po chodbě soudu a jelikož má místopředseda kancelář asi páté dveře od jednací síně, zahlédl jsem jej jak se NEvěnoval soudním spisům společně s lahví whisky na stole, neboť zrovna někdo vcházel,“ popsal Janda na webu spolku.

Místopředseda Krajského soudu v českých Budějovicích Bohuslav Petr Foto: Deník.cz

„Po skončení jednání jsem čekal na klienta na chodbě soudu a hle! opět místopředseda, ale to už byl v jiném stavu – v tom ještě horším, držel se zdi a kliky cizích dveří a snažil se nelézt svou kancelář, bral za kliky téměř všech kanceláří, při snaze otevřít možná kancelář svého kolegy, mu spadly kalhoty i trenýrky ke kotníkům. Mezitím procházeli soudci, soudkyně, kolegové a incidentu si vůbec nevšímali, byli patrně zvyklí,“ popisuje dál. Ačkoliv se jeho vyprávění zdá absurdní, svou výpověď podložil záběry, které pořídil na mobilní telefon a poskytl České justici.

Videa si můžete pustit zde:

Za asistence kolegů a justiční stráže poté Bohuslav Petr podle svědka Jandy opustil budovu soudu a byl usazen na místo spolujezdce vozu Škoda Yeti. Vzápětí si ale přesedl na místo řidiče a odjel sám. Odjezd Petra České justici ve vozu Škoda Yeti potvrdil i další svědek, který si ale přál zůstat v anonymitě. Jeho odjezd je navíc zřetelně vidět na videu „Záběry od KS v Českých Budějovicích 1“. Janda o svém podezření na podnapilost řidiče podle svých slov ihned telefonicky informoval policii. Ta už soudce ale nezkontrolovala.

Pověřený předseda soudu Jiří Šťastný na inkriminovaném videu Reprofoto: Záběry Roberta Jandy

Před čtvrtou hodinou odpolední totiž havaroval u obce Dasný. Srazil se s kamionem a dalšími osobními vozy. Pověřený předseda Šťastný, který nyní kandiduje na řádného předsedu pouze uvedl, že o nehodě svého podřízeného nic neví a na další dotazy nereagoval. Sdílný není ani sám viník nehody. „Co je vám do toho, měl jsem autonehodu, která se řeší a až se vyřeší, bude mít nějaký výsledek,“ reagoval Bohuslav Petr na dotaz České justice a zavěsil telefon. Odmítnutí zkoušky na alkohol nekomentoval. Podrobnosti o nehodě odmítla sdělit i policie.


Bohuslav Petr se České justici ozval až po publikaci dnešního článku, kdy žádal stažení všech textů o jeho osobě a zároveň zaslal vyjádření, které zveřejňujeme v plné šíři.

Stanovisko JUDr .Bohuslava Petra, Ph.D. k článkům České justice o jeho  autonehodě

Důrazně se ohrazuji proti způsobu , jakým Česká justice informuje o mé autonehodě ze dne 13.2.2020. Je pravdou, že jsem měl autonehodu, při které vznikla škoda na mém vozidle dle odhadu policie cca 80 tisíc korun a na  druhém vozidle cca 20.tisíc korun. Nikdo nebyl zraněn. Před jízdou jsem nepožil žádný alkohol ani jiné omamné látky. Po nehodě jsem byl otřesen a je pravdou, že jsem odmítl vyšetření a dechovou zkoušku .Nehoda je prozatím v šetření Policie ČR. Žádám , aby Česká justice respektovala zásadu presumpce neviny a přestala vytvářet jakousi umělou kazu v době, kdy probíhá výběrové řízení na nového předsedu Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Dne 13.2.2020 jsem měl dovolenou a do budovy krajského soudu jsem přišel za svou manželkou, která zde rovněž pracuje. V soudní budově se mi udělalo nevolno. Šlo o chvilkovou indispozici. Tvrzení pana Jandy jsou lživá, jeho jednání nezákonné a budu se bránit právními prostředky.  

V Českých Budějovicích dne 4.3.2020                                    JUDr.Bohuslav Petr, Ph.D.


O incident se zajímá ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Pověřenému předsedovi resort v úterý zaslal dopis, v němž byl požádán o své vyjádření a o zajištění vyjádření Bohuslava Petra. „Dokud neobdržíme vyjádření, tak nemůžeme činit nějaké konkrétní závěry, a není tudíž ani namístě předjímat, zda a jaké podnikneme kroky. Podle aktuální judikatury Nejvyššího správního soudu není pověřený místopředseda, v tomto případě JUDr. Šťastný, oprávněn podat z titulu pověření kárnou žalobu a podle všeho tudíž není oprávněn ani udělit výtku. Existuje nicméně souběžné oprávnění ministryně spravedlnosti a předsedy Vrchního soudu v Praze, s nímž bude zřejmě paní ministryně poté, co obdrží vyjádření KS České Budějovice, vše konzultovat,“ uvedla Andrea Šlechtová z tiskového odboru. Předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl, který je možným kárným žalobcem uvedl, že čeká, zda bude ze strany ministryně kárná žaloba podána. „Podle toho uvážím další kroky,“ dodal.

Bohuslav Petr šéfoval Krajskému soudu v Českých Budějovicích do roku 2013, poté jej vystřídal Milan Tripes. Nyní Petr působí v pozici místopředsedy soudu.

Eva Paseková

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY