Pondělí, 4. července, 2022

Roušky v lese jsou stále povinné. Přes ujišťování politiků to říká opatření ministerstva zdravotnictví

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Přes ujišťování politiků v televizi, že při běhu v lese nebo na polní cestě na kole nemusí mít lidé nasazenou roušku, říká poslední opatření ministerstva zdravotnictví něco jiného. Zrušilo totiž nošení roušek jen na venkovních sportovištích, nikoli v přírodě nebo v parcích. Ministerstvo v něm označilo nošení roušky při některých sportech za „vyloženě nebezpečné“ a život ohrožující. Jde o další ne zcela určitý příkaz a zákaz vlády v řadě.

Prohlášení politiků v televizi nejsou zákon ani vyhláška. Proto začali lidé sami přesné texty opatření vyhledávat a upozorňovat na rozpory s politickými výroky. Přes ujišťování politiků, že při běhu v lese, jízdě na kole nebo chůzi na polní cestě, není nutné při dodržení dalších podmínek mít roušku, říká poslední opatření ministerstva zdravotnictví o zákazu volného pohybu s výjimkami něco jiného. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) sice na tiskové konferenci uvedl, že by lidé měli při používání roušek zapojit zejména „selský rozum“, zákonné opatření ale uděluje výjimku jen pro venkovní sportoviště. Tím les nebo polní cesta není. Tato označení spadají pro zákonem vyjmenovaná místa  „přírodu a parky“. Těm nové opatření žádnou výjimku neuděluje. Jasno nemají ani strážníci. „Vzhledem k tomu, že nařízení vlády jsou tak plná výjimek, že jejich vymáhání dnešním dnem ztrácí význam, prosíme vás jako Městská policie Pardubice o jedno: Buďte maximálně odpovědní. Je to hlavně na vás,“ uvedla na Twitteru MP Pardubice.

Opatření ministerstva zdravotnictví č. MZDR 15190/2020-4/MIN/KAN ze dne 6. dubna 2020  s účinností od 7. dubna 2020  říká, že výjimkou ze zákazu volného pohybu kromě pobytu v přírodě nebo v parcích se zavádí povolení sportovat na veřejných sportovištích, v parcích a v přírodě za jasných podmínek. Jednou z podmínek je nošení roušek na těchto místech – s výjimkou veřejných sportovišť.  Pro přírodu a ni parky žádná výjimka udělena není. Opatření je zde.

Předmětné opatření zní takto:

Nařizuje se:

Bod 3: Zákaz volného pohybu osob podle bodu 1. se nevztahuje na sportování na venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě a na jiných veřejně přístupných místech za splnění těchto podmínek:

– nošení ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), které brání šíření kapének, a to s výjimkou venkovních sportovišť, kdy jsou sportující osoby, popř. skupina společně sportujících osob, odděleny od jiných osob fyzickou překážkou (např. stěna nebo plot) nebo vzdáleností nejméně 2 metry,

– společně sportují jen dvě osoby, s výjimkou členů domácnosti, popřípadě při sportování od jiných osob zachovávají odstup nejméně 2 metry, – nejsou využívány související vnitřní prostory sportoviště, zejména společné šatny, umývárny, sprchy a podobná zařízení, ve kterých by nebyly plněny shora uvedené podmínky, včetně cesty za účelem tohoto sportování.

Bod 4: Toto mimořádné opatření se vydává s účinností od 7. dubna 2020 od 0:00 hod. do konce nouzového stavu.

Stále platí příkaz nosit roušky na všech místech

Nařízení ministerstva zdravotnictví MZDR 13894/2020-1/MIN/KAN nosit roušky na všech místech mimo bydliště a s výjimkou řidiče vozidla a dítěte ze dne 30. března 2020 ovšem stále platí, nové opatření ho nerzušilo: „Všem osobám se s účinností od 31. března 2020 zakazuje pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to s výjimkou: – dětí do dvou let věku a – řidičů motorových vozidel, jsou-li sami v uzavřeném vozidle,“ stojí v jeho jediném bodě. 

Ani z odůvodnění ministerského opatření není zřejmé, že by příkaz nosit roušky v lese byl zrušen: „Mimořádné opatření ze dne 30 března 2020, č. j. MZDR 12745/2020-4/MIN/KAN, kterým se zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky, až na některé výjimky, se doplňuje o další výjimku tak, aby bylo umožněno sportování na venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě apod., avšak zpravidla se zachováním všech klíčových opatřeních k likvidaci šíření onemocnění COVID-19, způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2,“ stojí v odůvodnění.  V této větě se říká, že venkovní sportoviště mohou být pro lidi zpřístupněna za výše uvedených podmínek, avšak pro přírodu a parky se nic nemění – platí zákaz pohybu na všech místech bez ochrany nosu a úst.

Další odstavec pak přináší jistotu. Lze se věnovat sportům – avšak jen na zákonem jmenovaných  venkovních sportovištích:

„Za splnění uvedených podmínek se tak lze věnovat celé řadě sportů, zejména: – běhu, – chůzi, – cyklistice, – gymnastice, – venkovnímu bruslení, na ledě i na kolečkových bruslích, a skateboardingu, – jízdě na koni, – golfu s nejvýše dvěma osobami ve skupině hráčů (ve flightu), – tenisu, stolnímu tenisu, badmintonu, volejbalu, včetně plážového, a nohejbalu, vždy s nejvýše dvěma hráči na každé straně hřiště, – lyžování a snowboardingu, – vodním sportům, jako je jachting, kanoistika, veslování a windsurfing, při nejvýše dvou osobách v lodi, – sportovní střelbě, – bojovým, silovým a úpolovým sportům, – sportovnímu letectví, a to na venkovních sportovištích,“ pokračuje opatření. Pro všechny tyto sporty existují  oficiální „venkovní sportoviště“ pro ty, kteří je nechtějí provozovat „na divoko“ v lese, na louce, cestě nebo na řece.

Ministerstvo: Roušky na vodě jsou život ohrožující

Ministerstvo zdravotnictví pak poslední opatření uzavírá konstatováním, že nošení roušky je při některých sportech životu nebezpečné, přičemž odstavec se znovu týká výhradně venkovních sportovišť, nikoli pohybu v lese, na louce nebo na řece.

„Povoluje se výjimka z příkazu nošení ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa), které brání šíření kapének, v případě sportování na venkovních sportovištích, pokud skupina sportujících je oddělena od jiných sportujících a jejich skupin, popřípadě jiných osob určitou fyzickou překážkou (např. plotem oddělené kurty pro tenis, nohejbal nebo volejbal), nebo se sportující nacházejí alespoň 2 metry od jiných osob. Je zřejmé, že při sportování dochází typicky k intenzivnějšímu dýchání a rouška nebo respirátor ztěžuje dýchání. V případě vodních sportů by nošení roušky mohlo být vyloženě nebezpečné až život nebo zdraví ohrožující,“ stojí doslova v opatření ministerstva zdravotnictví.

Irena Válová

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY