Čtvrtek, 9. prosince, 2021

Bohuslav Petr po autonehodě rezignoval na funkci místopředsedy soudu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Místopředseda Krajského soudu v Českých Budějovicích Bohuslav Petr podle informací České justice rezignoval v pondělí na svou funkci. Stalo se tak pět měsíců od jeho havárie, kterou vyšetřuje policie s podezřením, že řídil pod vlivem alkoholu. Na místě totiž odmítl dechovou a posléze i krevní zkoušku. „Informace o rezignaci pana místopředsedy na Ministerstvo spravedlnosti zatím oficiální cestou nedorazila,“ uvedl mluvčí resortu Vladimír Řepka a odkázal na rozhovor, ve kterém ministryně Marie Benešová uvedla, že v podobných případech bude „velmi přísná“. Petr uvedl, že se na rezignaci dohodl s novou předsedkyní soudu Martinou Flanderovou.

Autonehoda, na kterou jako první upozornila Česká justice, se stala u obce Dasný 13. února 2020. Vůz místopředsedy Petra se tehdy střetl s kamionem a dalšími vozy. Policie kvůli události musela odklánět dopravu. Havárie se naštěstí obešla bez zranění, ale místopředseda soudu se odmítl podrobit dechové i krevní zkoušce na alkohol. V předchozích hodinách se přitom pohyboval v budově krajského soudu a podle svědků působil podnapile. Policie později nehodu překvalifikovala na podezření z trestného činu ohrožení pod vlivem návykových látek.
Petr řízení pod vlivem alkoholu odmítl a uvedl, že ho pouze postihla náhlá zdravotní indispozice.  „Po nehodě jsem byl otřesen a je pravdou, že jsem odmítl vyšetření a dechovou zkoušku,“ uvedl už dříve České justici s tím, že v osudný den měl dovolenou a do budovy soudu přijel za manželkou.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová v nedávném rozhovoru pro Českou justici uvedla, že podobné problémy s alkoholem v justici nebude tolerovat. „Budu velmi přísná. Vše tu zúřadujeme a samozřejmě se to projeví v nějakém výsledku. Jsem průběžně informována, máme to tu v řízení a uvidíme. Ale alkohol trpět nebudu. A ještě u místopředsedů? Mají vysoké platy, všechno na co si vzpomenou, takže musí být příkladem lidem. A ne, že budou vynášet rozsudky a závěr bude ten, že co není dovoleno… znáte to přísloví,“ řekla ministryně. Podle informací České justice již Petr rezignaci vedení soudu oznámil a zároveň potřebné dokumenty odeslal na ministerstvo.

Bohuslav Petr šéfoval Krajskému soudu v Českých Budějovicích do roku 2013, poté jej vystřídal Milan Tripes. Až do včerejška působil v pozici místopředsedy soudu pro věci civilní. Na soud nyní přichází nová předsedkyně Martina Flanderová, která dosud působila jako předsedkyně Okresního soudu v Písku. Tripes se totiž letos v lednu vzdal funkce ze zdravotních důvodů a dosud ho ve funkci dočasně nahrazoval další z místopředsedů Jiří Šťastný. „Rozhodl jsem se pro rezignaci z vlastních důvodů poté, co jsem se bavil s paní předsedkyní. Mandát místopředsedy mi na podzim stejně končí a už bych ve funkci nemohl pokračovat. Zůstanu řadovým soudcem,“ řekl dnes ČTK Petr.

Eva Paseková

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY