ČR zařadí Arménii a Velkou Británii na seznam bezpečných zemí

Arménie získá statut bezpečné země Foto: pixabay

Česká republika nově zařadí Arménii a Velkou Británii na seznam bezpečných zemí. První země se na seznamu ocitne zejména proto, že byla v ČR zdrojem zneužívání žádosti o azyl, který měl legalizovat pobyt nebo tranzit na západ. Velká Británie se nově stane úředně bezpečnou zemí, protože se vystoupením země z EU změnilo její právní postavení a vůči České republice je třetí zemí. V reakci na zneužívání žádostí o azyl a na opožděné projednávání návrhu kvůli údajné pandemii, navrhuje vnitro účinnost od listopadu.

Vyplývá to z návrhu novely vyhlášky 328/2015, která jako prováděcí vyhláška k zákonu o azylu obsahuje seznam bezpečných zemí. Návrh je v připomínkovém řízení.

Podle důvodové zprávy musí ČR po vystoupení Velké Británie z EU na tento seznam přidat: „Navrhuje se doplnit stávající národní seznam bezpečných zemí původu o 2 nové země. V případě Spojeného království Velké Británie a Severního Irska jde o reakci na vystoupení Velké Británie z Evropské unie, kdy státy Evropské unie se navzájem považují za bezpečné, tj. státy EU nejsou a ani nemohou být s ohledem na unijní právo na národním seznamu bezpečných zemí původu. Právní postavení Velké Británie se jejím vystoupením z EU změnilo, tudíž je třeba Velkou Británii na seznam bezpečných zemí původu přidat,“ uvádí se ve zprávě k návrhu.

Analýza identifikovala trend zneužívání žádostí o azyl

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

(ire)

Sdílejte
Předchozí článekPodatelny soudů nevedou seznamy přijatých dokumentů, může dojít ke ztrátě
Další článekAž 40 tisíc dětí má rodiče ve vězení. Kvůli koronaviru se mohou vídat jen přes plexisklo
Irena Válová
Irena Válová je novinářka, editorka, zástupkyně šéfredaktora i publicistka v tištěných médiích, ale i v rozhlasech a televizích. Mimo jiné referovala o politických událostech z krizových oblastí: přechod k demokracii v JAR, referendum o Saddámu Husajnovi v Iráku či rušení amerických základen na Filipínách. Šest let byla zpravodajkou ze Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na základě publikovaných rozhovorů s americkými právníky o konfliktu zájmů v politice obdržela stipendium od velvyslanectví USA v Praze, v roce 1994 pak v Chicagu certifikát USIA tištěná žurnalistika v USA. V 90. letech též absolvovala několik stáží na téma demokracie ve Švýcarsku. V roce 1998 byla zvolena předsedkyní Syndikátu novinářů ČR, o rok později se stala členkou Řídícího výboru Evropské federace novinářů se sídlem v Bruselu. Tři roky vedla sdružení pro svobodný tisk Media Observatory ČR. Od roku 2001 je na volné noze jako autorka, editorka i mluvčí. Spolu s advokátem a nyní zvoleným soudcem Evropského soudu pro lidská práva za ČR ve Štrasburku JUDr. Alešem Pejchalem je autorkou knihy Základní slova: rozpravy o svobodě, společnosti, procesu, politice a právu.