Neděle, 18. dubna, 2021

Senátoři podají stížnost na obnovení nouzového stavu, zatím mají 20 podpisů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ústavní stížnost senátorů na obnovení nouzového stavu proti vůli Sněmovny bude hotová ve čtvrtek. Ve stejný den bude moci být také odeslána Ústavnímu soudu. Uvedl to předseda senátorů ODS Zdeněk Nytra. Ke stížnosti se podle něj zatím připojily dvě desítky senátorů, stačilo jich deset. Další mají možnost připojit se do čtvrtečního rána.

„Vláda obešla vůli Sněmovny, která prodloužení nouzového stavu odmítla. Nemění na tom nic ani nedělní žádost 14 hejtmanů,“ uvedl Nytra k důvodům stížnosti. Na postoj Sněmovny senátoři čekat nechtějí.

Menšinový kabinet ANO a ČSSD minulý čtvrtek nezískal souhlas Sněmovny, aby prodloužil nouzový stav kvůli epidemii koronaviru. Původní nouzový stav tak skončil o půlnoci z neděle na pondělí, bezprostředně ale na něj navázal nový nouzový stav, který vláda vyhlásila v neděli na žádost hejtmanů. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podle analýzy vlády to bylo v souladu s ústavou.

Naopak za protiústavní označili postup vlády nejen senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS), ale také mnozí ústavní právníci, například Jan Kysela, Václav Pavlíček, Marek Antoš nebo Jan Wintr. Podle nich není možné znovu vyhlásit nouzový stav bez časové prodlevy. „Pod pláštíkem nového vyhlášení jde o trvání téhož nouzového stavu, který však měl na základě vůle Poslanecké sněmovny skončit,“ uvedl Kysela.

Pod senátorskou stížností jsou podle informací ČTK podepsáni nejen senátoři ODS, ale také místopředsedové Senátu Jiří Růžička a Jan Horník z klubu Starostů nebo předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková.

„Pokud Senát dělá všechno pro to, abychom neměli prostředky chránit životy našich občanů, tak to považuji za absurdní,“ řekl dnes Babiš novinářům při návštěvě Polska. „Bavme se o tom, jaké můžeme mít kompetence, abychom mohli dělat všechno pro to, abychom zvládli pandemii. Ale evidentně Senát zajímá jenom tato záležitost, to znamená, aby nám vzali kompetence,“ dodal premiér.

Starostové už minulý týden avizovali ústavní stížnost na přiměřenost opatření v rámci nouzového stavu. Předložit ji chtěli v případě, kdyby Sněmovna nouzový stav prodloužila beze změn. Dolní komora to odmítla, neboť vláda si nedokázala vyjednat podporu opozice, která požadovala úpravy vládních opatření.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY