Pondělí, 19. dubna, 2021

Výbor Rady Evropy: ČR nezajišťuje odpovídající podmínky dětí při trestních řízeních

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Česko porušuje Evropskou sociální chartu tím, že dostatečně nezajišťuje odpovídající podmínky dětí při trestních řízeních. Uvedl to dnes Evropský výbor pro sociální práva (ECSR) spadající pod Radu Evropy. České úřady podle jeho expertů dětem mladším 15 let neposkytují právní asistenci v přípravné fázi procesů a také nevyužívají možnost řešit jejich provinění mimosoudní cestou.

Stížnost podala v roce 2017 lidskoprávní organizace International Commission of Jurists (ICJ), podle níž situace dětí čelících soudním řízením v Česku neodpovídá požadavkům charty, která je pro signatářskou zemi závazná. Výbor dal ICJ za pravdu ve dvou ze čtyřech bodů stížnosti na české úřady.

Česko podle expertů neplní závazek týkající se sociální a ekonomické ochrany dětí. Výbor dospěl k závěru, že součástí tohoto závazku je zajistit dětem advokáta již v přípravné fázi soudu, například u policejních výslechů. Tuto povinnost podle výboru české úřady nemají.

„ECSR zdůraznil, že děti před dosažením věku trestní odpovědnosti by měly mít k dispozici právníka, aby pochopily svá práva a probíhající proceduru a aby mohly připravit svou obhajobu,“ uvedl výbor ve svém hodnocení.

Problém shledal také v tom, že české úřady dostatečně nevyužívají alternativy k soudním řízením s dětmi. Charta přitom podle výboru stanovuje povinnost „omezovat zvláště škodlivý dopad kontaktu se soudním systémem a zajistit, že nebezpečí, které představuje tento kontakt pro blaho a vývoj dítěte, je omezeno“.

Výbor naproti tomu zamítl ty body stížnosti, podle nichž Česko neumožňuje dětem přístup k policejnímu spisu a neumožňuje jim seznámit se s rozhodnutím policie a odvolat se proti němu.

Evropská sociální charta je mezinárodní úmluva o sociálních a hospodářských právech. Tehdejší Československo ji podepsalo v květnu 1992, závazky pak převzalo Česko. Na plnění dohlíží ECSR. Tvoří ho 15 členů, které volí výbor ministrů Rady Evropy na šest let.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY