Pátek, 22. října, 2021

Do datové schránky se stále nepřihlásilo téměř 3 tisíce znalců

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Ministerstvo spravedlnosti vyzvalo znalce, soudní tlumočníky a soudní překladatele, aby se na základě nového zákona neprodleně přihlásili do svých profesních datových schránek. Podle aktuálních údajů poskytnutých Ministerstvem vnitra se k datu 17. 5. 2021 nepřihlásilo do datové schránky ještě 2 813 znalců a 1 224 soudních tlumočníků a soudních překladatelů.

Nevybírání písemností zaslaných soudy a jinými orgány veřejné moci do profesní datové schránky může mít závažné právní důsledky, varuje ministerstvo. „Proto je nezbytné, aby se znalci, soudní tlumočníci a soudní překladatelé neprodleně do datové schránky přihlásili. V případě, že přístupové údaje neobdrželi, musejí se aktivně zajímat o jejich náhradní doručení a za tímto účelem kontaktovat přímo Ministerstvo vnitra,“ uvedl mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Ministerstvo vnitra tyto datové schránky zřídilo v souladu s novým zákonem o znalcích a rozeslalo znalcům, soudním tlumočníkům a soudním překladatelům přístupové údaje, jejichž prostřednictvím je nezbytné se do datové schránky přihlásit. Resort si od novinky slibuje efektivnější a levnější komunikaci ze strany orgánů veřejné moci. 

Datová schránka je zpřístupněna prvním přihlášením držitele do datové schránky, nejpozději však 15. dnem po dni, kdy mu byly přístupové údaje doručeny. K doručení přitom může dojít jak převzetím obálky s přístupovými údaji nebo doručením datové zprávy, tak i náhradním doručením (tzv. fikcí doručení), tj. uplynutím 10 dnů od oznámení o uložení zásilky na poště.

Podrobnosti k datovým schránkám znalců jsou uvedeny zde.

Podrobnosti k datovým schránkám soudních tlumočníků a soudních překladatelů jsou uvedeny zde.

(epa)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY