Pondělí, 15. srpna, 2022

Omezení pohybu mezi okresy bylo v souladu se zákonem, rozhodl soud

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Krizová opatření vlády z konce února minulého roku, která omezovala pohyb osob mezi okresy, byla v souladu se zákonem. Rozhodl tak v prosinci Městský soud v Praze, který posuzoval žalobu na nezákonný zásah. Toho se měl dopustit policista, který první březnový den minulého roku odmítl vpustit muže, cestujícího mezi Prahou a Davlí za svým známým.

Muž podal žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, neboť se domníval, že policista nezákonně omezil jeho ústavní práva na soukromí a svobodu pohybu, když mu neumožnil prvního března minulého roku, aby opustil autem území hlavního města a navštívil svého známého v údajně neodkladné záležitosti.

Soud v dané věci posuzoval především otázku zákonnosti krizových opatření vlády (č. 113/2021 Sb. a 115/2021 Sb.), kterým vláda omezila pohyb mezi okresy. Aby taková opatření mohla vláda vydat, musela být ovšem splněna podmínka existujícího nouzového stavu.

Soud proto zkoumal, zda byl nouzový stav v dané době vyhlášen v souladu se zákonem. A v daném případě dospěl k závěru, že tomu tak bylo.

Jakkoliv byla v té době situace nepřehledná, protože Poslanecká sněmovna odmítla 26. února prodloužit nouzový stav, který vláda vyhlásila 14. února na žádost hejtmanů, vláda se rozhodla vyhlásit nouzový stav znovu. A protože tomu navíc předcházela výzva Poslanecké sněmovny k takovému kroku, dospěl soud k závěru, že vláda tak učinila v souladu se zákonem. „Vzhledem k tomu, že Poslanecká sněmovna v daném případě nezvolila cestu přezkoumání postupu vedoucího k vyhlášení nouzového stavu, který by mohl vést k jeho zrušení a s ohledem na usnesení ze dne 26. 2. 2021 lze mít za to, že jej předběžně akceptovala, vychází soud z dílčího závěru, že nouzový…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Petr Dimun

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit