Středa, 17. srpna, 2022

Kyberkriminalita či extremismus. Česko získá z EU téměř 900 milionů na boj se zločinem

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na boj se specializovanými formami kriminality, jako je například kyberkriminalita, získá Česká republika z fondů Evropské unie téměř 900 milionů korun (34,9 milionu eur). V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová. Mezi další cíle programu patří podle ní posilování mezinárodní policejní spolupráce či úprava unijních informačních a komunikačních systémů.

„Zatímco celková kriminalita v Česku dlouhodobě klesá, kriminalita na internetu výrazně roste. Boj s tímto negativním fenoménem je jednou z priorit našeho předsednictví EU, i proto považuji rychlé schválení našeho programu za skvělou zprávu a ukázku fungující evropské spolupráce,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Česko se podle schváleného programu zaměří na zlepšení vytěžování veřejných zdrojů za účelem zvýšení efektivity odhalování trestné činnosti jako je kyberkriminalita, terorismus a extremismus, závažná hospodářská trestná činnost, finanční kriminalita či organizovaný zločin. Prioritou je i posílení forenzních pracovišť, která se zaměřují na vyhledávání nebo zajišťování stop. Podpořeny budou i aktivity pro boj s drogovou kriminalitou.

Peníze Česko získá z Operačního programu Fondu pro vnitřní bezpečnost. Česká republika je podle Dlubalové jednou z prvních zemí EU, kterým Evropská komise program v této oblasti schválila. Hlavním příjemcem prostředků bude Policie ČR.

Kriminalita v Česku klesá, loni policisté zaznamenali 153.233 trestných činů, meziročně o sedm procent méně. Naopak kyberkriminalita však oproti roku 2020 loni stoupla, a to o 1445 na 9518 evidovaných skutků. Mezi nejčastější trestné činy páchané v kyberprostoru patří majetkové trestné činy, nejvíce jde o podvody. Především se v této kategorii vyskytují případy podvodných e-mailových zpráv, pomocí kterých chtějí pachatelé vylákat osobní či citlivé údaje od adresátů. O 45 procent také loni stoupl počet případů hackingu, což je zejména neoprávněný přístup k počítačovému systému. Podle policie lze předpokládat, že trestných činů v internetovém prostředí bude nadále přibývat.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY