Radim Daňhel Foto: Veřejná žaloba

Vrchním státním zástupcem v Olomouci se stal Radim Daňhel, náměstek Komár rezignoval

Vrchním státním zástupcem v Olomouci se stal Radim Daňhel, který dosud působil jako okresní státní zástupce v Kroměříži. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podepsal jeho jmenování. Daňhela dnes spolu s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem uvedou v Olomouci do funkce. Blažek to sdělil na svém twitteru.

Radima Daňhela do funkce uvedl ministr Pavel Blažek spolu s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem dnes dopoledne v Olomouci.

Komár rezignoval na dovolené

Rezignaci na funkci náměstka vrchního státního zástupce VSZ v Olomouci vzápětí oznámil Pavel Komár. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda Komár ve funkci setrvá, anebo rezignuje. Rezignaci měl podle informací České justice přislíbit s tím, že tak učiní hned po jmenovaní nového vedoucího státního zástupce. Situaci ovšem komplikovalo, že je v současné době a dovolené.

Ještě na poradě ministra s vedoucími státními zástupci na konci května se přitom Komár pustil do ostré výměny názoru ohledně postupu státních zástupců vůči veřejným činitelům.

Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) ale Komár rezignoval ještě před oznámením jména nového olomouckého vrchního státního zástupce Radima Daňhela, kterého dnes ministr do funkce jmenoval. Ministr Blažek to dnes řekl novinářům. Podle dalšího výroku ministra Blažka náměstek Komár podá rezignaci v červenci a podle zákona mu funkce zanikne na konci srpna.

Podle Blažka mu náměstek Komár rezignaci oznámil již 30. května, tedy v době, kdy nebylo ještě známo jméno nového olomouckého vrchního státního zástupce. Návrh na nového náměstka tak bude jedním z prvních úkolů Daňhela. Podle informací České justice však šlo ve spojení s tímto datem jen o příslib rezignace.

„Pan náměstek Komár mi již 30. května, tedy v době, kdy nebylo známo, kdo bude nový státní zástupce, oznámil, že bude rezignovat, jakmile bude jmenován nějaký nový vrchní státní zástupce. S panem Komárem jsem dnes mluvil telefonicky, on mi to potvrdil. Náměstka volí ministr, tak budu očekávat personální návrh,“ řekl dnes ministr spravedlnosti Blažek s tím, že řešení očekává v létě.

Odpoledne se pak ke své rezignaci vyjádřil z dovolené i Pavel Komár. ČTK napsal, že se rozhodl skončit ve funkci náměstka VSZ v okamžiku, kdy mu Ištvan oznámil své přeložení na NSZ. „S ohledem na naši dlouholetou spolupráci ve vedení úřadu považuji tento krok za jediný správný. Nový vrchní státní zástupce má takto možnost poskládat si vlastní tým dle svých potřeb,“ uvedl Komár. 

Stříž: Hledal jsem čestného člověka, který neuhne

Nový olomoucký vrchní státní zástupce Daňhel se naopak dnes k personálním otázkám vyjadřovat nechtěl: „K jakýmkoliv personálním změnám a ani těmto úvahám se v okamžiku, kdy jsem si pouze prohlédl svou kancelář a seznámil se a viděl zaměstnance a státní zástupce, nemohu vyjádřit,“ řekl ČTK Daňhel.

Daňhel vystřídal Ivo Ištvana, který od dubna přešel jako státní zástupce na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v Brně. Návrh na jeho jmenování podal ministrovi nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

„Snažil jsem se především najít člověka, který by byl čestným a slušným, který by navázal na poměrně slušnou působnost zdejšího státního zastupitelství a aby jej vedl bez ohledu na to, jaká jsou přání různých skupin, různých osob a aby neuhnul, kdyby na něj byly vyvíjeny nějaké tlaky. Jsem rád, že pan ministr vyhověl mému návrhu,“ řekl dnes novinářům Stříž.

Radim Daňhel se ve funkci chce inspirovat od vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové, se kterou má dobré vztahy. Podle informace České justice jsou první ohlasy státních zástupců na jmenování Daňhela pozitivní a potvrzují výše uvedenou charakteristiku nového vedoucího státního zástupce s tím, že „čas ukáže“.

Předcházela Blažkova analýza

Ministr spravedlnosti jmenuje vrchní státní zástupce na návrh nejvyššího státního zástupce. Stříž koncem června Blažkovi navrhl právě Daňhela. Blažek už dříve řekl, že ho považuje za dobrého kandidáta, ale před rozhodnutím jej musel seznámit se situací v úřadu a vyžádal si jeho představu o řešení. Analýza zpracovaná ministerstvem spravedlnosti totiž odhalila zásadní nedostatky ve fungování Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Problémy se podle Blažka objevily jak v hospodaření, tak efektivitě olomouckého úřadu.

„Chtěl jsem znát jeho představu v návaznosti na určité argumenty, které jsem mu předal o stavu VSZ v Olomouci. On mi představil určité kroky, které snad udělá a teď už jde o to sledovat, zda je skutečně udělá. Jsou to víceméně kroky povahy organizační a ekonomicko-správní,“ doplnil dnes ministr Blažek.

Analýza popisuje situaci z posledních let, kdy úřad vedl Ištvan. Poukázala mimo jiné na to, že ze 30 státních zástupců na olomouckém VSZ třetina vykonává vedoucí funkce a dalších pět je vykonávat může. Od toho se odvíjejí platy státních zástupců, měsíčně s vyplácenými příplatky průměrně berou víc než 162.000 korun. Vedení v Olomouci se přitom podle Blažka nepokoušelo učinit žádné provozní úspory, i když jsou tamní výdaje na cestovné nebo služby elektronické komunikace vyšší než na VSZ v Praze, které je počtem státních zástupců trojnásobné. U olomouckého VSZ jsou také vyšší než v Praze náhrady škody požadované i vyplacené za nezákonná trestní stíhání.

Analýzu Česká justice přinesla v plném znění:

Ištvan analýzu zpochybnil, Blažek spojitost odmítl

Od Daňhela kvůli tomu minulý týden žádal návrh reorganizace a personálních změn. „Pokud tu představu řekne takovou, aby byla pro ministerstvo a vládu této země přijatelná, nic nebrání tomu, aby jmenován byl,“ řekl v pátek ministr.

Ištvan výsledky analýzy zpochybnil. Blažek podle něj jako ministr spravedlnosti v roce 2012 a 2013 neměl k fungování olomouckého VSZ žádné připomínky ani poznámky. „Jeho (Blažkův) postoj se radikálně změnil od roku 2013 po zásahu policie na úřadu vlády. Berte to touto optikou,“ řekl minulý týden Ištvan.

Ministr Blažek dnes na dotaz ČTK odmítl, že by jeho kritika vůči VSZ v Olomouci měla souvislost se zásahem policie na úřadu vlády v roce 2013, který dozorovali právě zdejší žalobci a jež poté vedly k pádu Nečasovy vlády. Blažek dnes řekl, že žádné trauma z roku 2013 nemá. „Nic z toho traumatického já v sobě nemám, nijak se nemstím, je to dávno pryč,“ doplnil Blažek.

Po policejním zásahu na úřadu vlády v červnu 2013 padl kabinet Petra Nečase (ODS). Ištvan v době zásahu vedl olomoucké VSZ, jehož ostravská pobočka případ dozorovala.

Ištvan vedl VSZ v Olomouci mezi lety 1997 až 2007 a poté od roku 2011 do letošního dubna. Letos v únoru sám požádal o přeložení na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně. Jako důvod odchodu uvedl, že v době přípravy novely zákona o státním zastupitelství je pro veřejnou žalobu důležité, aby v čele VSZ v Olomouci stál nikoli dosluhující vedoucí státní zástupce, ale respektovaná osobnost s plnohodnotným funkčním mandátem.

Kdo je Radim Daňhel:

Daňhel byl od roku 2020 okresním státním zástupcem v Kroměříži

– Ve funkci olomouckého vrchního státního zástupce Daňhel nahradil Iva Ištvana, který odešel z této funkce na konci března a stal se žalobcem Nejvyššího státního zastupitelství.

– Od roku 2001 byl dva roky právním čekatelem na Okresním státním zastupitelství Brno-venkov. Od roku 2003 postupně pracoval na Okresním státním zastupitelství Brno-venkov a Obvodním státním zastupitelství pro Prahu 5.

V letech 2007 – 2013 byl státním zástupcem Vrchního státního zastupitelství v Praze, odbor závažné hospodářské a finanční kriminality. V letech 2012 – 2013 byl ředitelem tohoto odboru. V letech 2010 až 2011 byl dočasně přidělen k Ministerstvu spravedlnosti ČR, pověřen byl výkonem činností spadajících do působnosti ředitele odboru dohledu.

– Od roku 2013 působil v Kroměříži, nejprve jako státní zástupce Okresního státního zastupitelství a náměstek okresní státní zástupkyně a v roce 2020 byl jmenován okresním státním zástupcem v Kroměříži.

– Jako státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze měl Daňhel mimo jiné na starosti kauzu bývalého ředitele firmy Čepro Tomáše Kadlece a jeho někdejšího obchodního ředitele Alexandra Houšky, viněných ze ztrátových obchodů tohoto státního podniku. Oba nakonec dostali čtyřletý trest vězení za porušení povinnosti při správě majetku státního distributora paliv.

– Během působení na Vrchním státním zastupitelství v Praze podal obžalobu na bývalého investičního náměstka středočeských krajských nemocnic Filipa Bušinu a dalších 13 lidí. Případ se týkal rozsáhlých daňových úniků, praní špinavých peněz a korupce. Bušina skončil s šestiletým trestem, šest a pět let vězení potvrdil odvolací soud i dvěma dalším obžalovaným, všichni také dostali milionové peněžité tresty.

– Absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (1999) působil v roce 2000 při základní vojenské službě jako právník skupiny velitele útvaru.

– Daňhel se dlouhodobě specializuje především na majetkovou a hospodářskou kriminalitu a zajišťování výnosů z trestné činnosti. Je členem Unie státních zástupců ČR.

(čtk, pd, ire)