Knižní novinka historika Lubomíra Novotného s názvem Nikdy to nevzdám! Foto: VKOL

Výstava v Olomouci připomene život státního zástupce Doležela. Jeho život ovlivnila krčmaňská aféra

Olomouckému státnímu zástupci Františku Doleželovi, jehož profesní i osobní život významně ovlivnily události kolem krčmaňské aféry, je věnována nová kniha i výstava Vědecké knihovny v Olomouci (VKOL). Knižní novinka historika Lubomíra Novotného s názvem Nikdy to nevzdám! připomene 50. výročí úmrtí tohoto právníka, který se stal jednou z obětí aféry z roku 1947. Pohnutý životní příběh státního zástupce Doležela připomene VKOL knižní novinkou, besedou a doprovodnou výstavou na začátku příštího týdne.

Krčmaňská aféra nazývaná též krabičkový atentát je skandál, který propukl v roce 1947 okolo neúspěšného pokusu o atentát na tři nekomunistické ministry vlády – Petra Zenkla, Jana Masaryka a Prokopa Drtinu. Na jejich adresu byly odeslány poštou tři balíčky označené jako voňavky, vzbudily však podezření a nálože byly včas zneškodněny. Stopy od balíčků s náložemi vedly na Olomoucko a do Parlamentu k členům komunistické strany. „Tato kauza rozvířila na podzim roku 1947 v celostátním i regionálním měřítku politickou atmosféru, a právě olomoucký státní zástupce František Doležel byl pověřen tento pokus o atentát na nekomunistické ministry vyšetřit,“ sdělil mluvčí VKOL Josef Kaštil.

Česká justice se životu Františka Doležela věnovala v obsáhlém článku Petra Dimuna.

Čtěte zde: „Dobrý člověk ještě žije“: Příběh státního zástupce Františka Doležela

Autor publikace i výstavy, historik VKOL Lubomír Novotný Foto: VKOL

Proces s údajnými pachateli se nikdy nekonal, protože jejich stíhání bylo po únorovém převratu zrušeno. Doležel si striktním postupem řadu osob znepřátelil a v roce 1948 byl na příkaz ústředí StB zatčen a obviněn za zneužití své úřední povinnosti, protože prý vědomě stíhal osoby jen proto, že byl zaujat kvůli jejich politické příslušnosti ke KSČ. Po sedmi letech vězení, ztráty občanských práv a poloviny veškerého majetku byl propuštěn.

Prošel řadou zaměstnání, než se mu podařilo opět sehnat práci v právnickém oboru. Pracoval až do své smrti v roce 1972. V roce 1989 se dočkal plné rehabilitace. Podle autora knihy Lubomíra Novotného to, co musel František Doležel prodělat od února 1948 do své smrti v roce 1972, hovoří samo za sebe. „František Doležel nebyl pouze obětí, nýbrž i mužem, jenž to nevzdal. Právě tohle sdělení by mělo být tím nejdůležitějším, protože nespravedlnost, samozřejmě různé váhy a rozsahu, není vlastní jen jedné historické epoše či některým společenským systémům. Je bohužel věčná,“ uvedl autor.

Knižní novinka historika VKOL Lubomíra Novotného Nikdy to nevzdám! Životní zápasy právníka Františka Doležela (1900-1972), která bude představena ve středu, navazuje na jeho předchozí publikaci Krčmaňská aféra. Tajemný atentát na československé nekomunistické ministry, již vydala Vědecká knihovna v Olomouci v roce 2017. Autor se tématu věnuje dlouhodobě, což se projevilo i na připravované výstavě v Galerii Biblio, která bude otevřena v úterý. Součástí představení knihy bude také beseda s předními historiky v kapli Božího Těla.

(čtk, epa)