Příslušníci Policie ČR Foto: Tiskový odbor Policie ČR

Policie dostane 48 hodin na převoz podezřelého z ciziny

Převoz člověka podezřelého ze spáchání trestného činu ze zahraničí do České republiky bude muset policie zajistit do 48 hodin od chvíle, kdy ho od justičních orgánů cizího státu převezme. Lhůtu, která má zabránit neodůvodněným průtahům při transportu, zakotví novela o mezinárodní justiční spolupráci v trestních věcech. Novelu podepsal prezident Miloš Zeman.

Předloha také na základě praxe stanoví, že současná lhůta pro dodání obviněného soudu nebo pro podání návrhu na vazební stíhání při zatčení činí až 24 hodin a v případě zadržení až 48 hodin.

Nová pravidla sjednotí postup pro zjednodušené vydání a zjednodušené předání lidí na základě evropského zatýkacího rozkazu, který se nyní liší podle krajů. Vyloučí taková rozhodnutí, která v konečném důsledku není možné přezkoumat. Norma také zpřesňuje příslušnost okresních soudů k vyřízení žádosti cizího státu o právní pomoc a reaguje na nové nařízení o Evropské jednotce pro soudní spolupráci (Eurojust). Protože je nařízení přímo použitelné ve všech členských státech Evropské unie, novela vypouští kvůli nadbytečnosti obdobnou úpravu z českého zákona.

Novela obsahuje úpravu proti takzvaným inzertním podvodům, při nichž lidé převážně z bývalých zemí Sovětského svazu zneužívají bankovní účty, které založily najaté osoby v České republice. Sněmovna do zákona vložila i soudní potvrzování těch evropských vyšetřovacích příkazů, na jejichž základě má být odposlech či domovní prohlídka proveden v jiném státu při právní pomoci.

O výši odměny znalce a tlumočníka v řízení před soudem bude podle další přijaté úpravy opět rozhodovat výhradně předseda senátu nebo samosoudce. Obětem trestných činů spojených se sexuálním vykořisťováním nebo zásahem do lidské důstojnosti bude možné klást otázky pouze prostřednictvím orgánů činných v trestním řízení. Sněmovna v novele zvýšila podíl peněz probační a mediační služby z majetkových trestních sankcí uložených v trestním řízení.

Další změny zákona vycházejí z problémů z praxe. Vesměs jde o zpřesnění některých ustanovení tak, aby byl jejich výklad jednoznačný. Patří k nim způsob hrazení nákladů mezinárodní justiční spolupráce a povinnost opatřit nebo předložit překlad písemností. Předloha také řeší například možnost pozastavení nakládání s propadlým nebo zabraným majetkem v případě přezkumu rozhodnutí, podle něhož tento majetek připadl státu.

(čtk)