Předseda ČAK Robert Němec s místopředsedkyní Monikou Novotnou Foto: Úřad vlády

Šéf České advokátní komory Němec vládu upozornil na negativní dopady navyšování odvodů OSVČ

Digitalizace, soudní znalectví či zákon o lobbování. To je jen část témat, kterými se ve čtvrtek 13. dubna 2023 ve Strakově akademii zabývali členové vlády v čele s premiérem Petrem Fialou na jednání s představiteli profesních komor. Předseda České advokátní komory mimo jiné upozornil na rizika spojená se zvyšováním odvodů OSVČ. Jednalo se o druhé pravidelné setkání vlády se zástupci profesních komor. Informoval o tom Úřad vlády v tiskové zprávě.

Celkem pět témat pro jednání s členy vlády navrhnul za profesní komory prezident České lékařské komory Milan Kubek. Byly jimi lobbing, digitalizace, soudní znalectví, spolupráce s rezorty a nedostatek odborníků, zejména ve zdravotnictví. Jednalo se o historicky druhé pravidelné setkání tohoto typu, minulé se konalo 2. června 2022.

V úvodu předseda vlády Petr Fiala připomněl složité období, kterým si Česká republika v posledním roce zejména v důsledku ruské agrese na Ukrajině procházela. „Čelili jsme bezprecedentnímu vývoji na trzích s energiemi, kde ceny dosahovaly historických maxim. Museli jsme pomáhat občanům, institucím i firmám, museli jsme zajistit sociální smír a uchýlit se i k takovým opatřením, jako je například zastropování, které bychom si před válkou ani nedokázali představit,“ uvedl premiér.

Podle premiéra čeká na vládu v letošním roce řada významných a náročných úkolů. Jedná se o stabilizaci veřejných financí, snížení schodku státního rozpočtu a pak také o zvýšení efektivnosti státní a veřejné správy. „Vaše výkonná a expertní činnost je nezbytnou a potřebnou součástí fungování státní a veřejné správy a zejména v řadě legislativních procesů plníte nezastupitelnou roli,“ zdůraznil Petr Fiala.

Náplní zasedání nebyla jen diskuze o budoucích krocích, vláda představila i konkrétní pokroky, kterých bylo v jednotlivých oblastech dosaženo od minulého jednání. U lobbingu je právě v připomínkovém řízení nový zákon, který vymezuje rozmezí běžných činností a lobování profesních komor a sociálních partnerů. Postupuje i agenda digitalizace, vznikla Digitální a informační agentura, která by měla být hlavním hybatelem těchto změn.

Členové vlády se sešli se zástupci profesních komor, 13. dubna 2023 Foto: Úřad vlády

„Diskutovali jsme také aktuální advokátní témata, včetně novely zákona o advokacii a advokátního tarifu. Zástupci profesních komor upozornili členy vlády na možné negativní dopady navyšování odvodů na sociální zabezpečení ze strany OSVČ, které tvoří jádro členů profesních komor,“ řekl pro Advokátní deník předseda České advokátní komory Robert Němec.

Vláda ve spolupráci s profesními komorami řeší také situaci soudních znalců, kdy došlo mimo jiné k navýšení odměn a tím i ke zvýšení atraktivity znalecké činnosti. Spolupráce s rezorty pak byla nastavena například při přípravě návrhu věcného záměru zákona o řízení a kontrole veřejných financí.

Nedostatek odborníků, zejména ve zdravotnictví, již řeší zejména dotační programy pro podporu poskytovatelů zdravotní péče (všeobecný praktický lékař, stomatologie) v oblastech s omezenou dostupností nebo navýšení úhrady pro lékaře, kteří se zavázali přijímat nové pacienty, příp. rozšířili ordinační hodiny.

Z členů vlády se jednání kromě předsedy vlády Petra Fialy zúčastnili také vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr spravedlnosti Pavel Blažek a ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun.

(red)