Do ČR prchají statisíce uprchlíků z Ukrajiny Foto: Policie ČR

V Česku bylo k 1. dubnu 325.742 uprchlíků z Ukrajiny, celkem stát vydal půl milionu dočasných ochran

V České republice bylo k 1. dubnu 325.742 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Čísla zahrnují jak lidi, kteří si dočasnou ochranu prodloužili, tak ty, co o ni požádali letos. Od počátku ruské invaze vydalo vnitro více než pět set tisíc dočasných ochran, zanikla asi třetina z nich. Dvě třetiny běženců tvoří ženy, téměř 30 procent jsou děti. Údaje dnes novinářům představila ředitelka odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná.

V Praze se nachází téměř 80.000 uprchlíků, ve Středočeském kraji je jich skoro 45.000 a v Jihomoravském kraji přes 30.000. Nejméně, necelých 10.000, je běženců ve Zlínském kraji. Při přepočtu na obyvatele jsou pak nejvytíženější opět Praha, a dále Plzeňský a Karlovarský kraj. U okresů má nejvíce registrovaných uprchlíků na obyvatele Tachov s 8,2 procenta, Plzeň-město se 7,2 procenta a Cheb s 6,7 procenta.

Vnitro bude data analyzovat

O prodloužení dočasné ochrany požádalo zhruba 297.000 lidí, zbytek z registrovaných běženců přišel do ČR po začátku roku. V průměru nyní podle Novotné přichází do Česka kolem 2,5 tisíce lidí týdně.

Data získaná díky registraci pro prodloužení ochrany bude nyní ministerstvo vnitra dále analyzovat, a to spolu s ministerstvy práce a školství. Při evidenci k prodloužení ochrany se vnitro mimo jiné více zabývalo vztahy mezi uprchlíky. Z dat například vyplývá, že naprostá většina ukrajinských dětí je v ČR se svými zákonnými zástupci, asi v 97 procentech případů jde o rodiče, prarodiče či plnoleté starší sourozence. Jen minimum dětí má buď nařízeného opatrovníka, nebo se o něj starají jiné osoby – například sourozenci či kamarádi rodičů. Při registraci vnitro od těchto lidí požadovalo prohlášení o tom, že o péči o dítě informovali orgán sociálně-právní ochrany dětí.

Lidé, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou invazí a získali v Česku dočasnou ochranu, si ji mohou prodloužit do konce března příštího roku. Nejprve se museli elektronicky registrovat, což jim zajistilo prodloužení dočasné ochrany do konce září. Díky registraci také lidé získali termín k osobní návštěvě pracoviště ministerstva, kde si dočasnou ochranu prodlouží do konce března. Vízový štítek, který na návštěvě získají, má podle Novotné už zhruba 111.000 cizinců, další návštěvy by se mohly uskutečnit asi do dvou měsíců.

Pokud se uprchlíci nezaregistrovali do minulého pátku, dočasná ochrana jim zanikla. Mohou o ni znovu požádat, musí ale projít stejným procesem jako při první registraci. Stejně jim ochrana zanikne ve chvíli, kdy nepřijdou na pracoviště vnitra pro vyznačení nového vízového štítku.

Většina z lidí, kterým dočasná ochrana skončila, se podle Novotné vrátila na Ukrajinu. Asi pět procent dočasných ochran bylo ukončeno na vlastní žádost, asi 1,5 procenta zaniklo kvůli odchodu člověka do jiného státu EU.

Počet držitelů dočasné ochrany v krajích k 1. dubnu:

Kraj:Počet uprchlíků:
Hlavní město Praha79.080
Středočeský kraj44.445
Jihomoravský kraj32.612
Plzeňský kraj27.259
Moravskoslezský kraj18.953
Ústecký kraj17.021
Jihočeský kraj16.301
Pardubický kraj15.201
Královéhradecký kraj14.251
Liberecký kraj13.834
Karlovarský kraj12.690
Kraj Vysočina12.530
Olomoucký kraj10.443
Zlínský kraj9996
neuvedeno1126

Zdroj: Ministerstvo vnitra

(čtk)