Ústavní soud problematiku řeší opakovaně Foto: Pixabay

Senátoři: Prohlášení za jiné pohlaví bez posudku nemá být důvod k udělení azylu

Senátní ústavně-právní výbor se postavil proti požadavku posuzovat žádosti o azyl mimo jiné kvůli pronásledování z důvodu genderové identity. Tuto úpravu posuzování by měla v návaznosti na směrnici EU přinést novela azylového zákona, výbor ale nejtěsnější většinou doporučil nově formulované požadavky z novely vypustit. Senátní výbory zahraniční a zdravotnický navrhly novelu schválit bez úprav. Senát o předloze rozhodne za týden. „To, že se někdo pouze prohlásí za jiné pohlaví bez lékařského posudku, nemá být důvodem k udělení azylu,“ uvedl senátor Zdeněk Hraba na Twitteru.

Novela má stanovit, že žádost cizince o mezinárodní ochranu kvůli pronásledování za příslušnost k určité sociální skupině musí úřady posoudit „z hlediska pohlaví žadatele nebo jeho genderové identity“. Senátorka Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 namítala, že genderová identita zatím není v českém právu definována. Senátor Zdeněk Hraba ze stejné frakce upozornil na to, že pod náboženství má patřit podle novely jakákoli forma osobního nebo společenského chování.

Novela má především zpřísnit postih za organizované převaděčství a zjednodušit podmínky pobytu a zaměstnávání vybraných skupin cizinců. Novela zakotví až osmiletý trest vězení převaděčům, kteří při pašování migrantů vystaví větší počet osob nelidskému nebo ponižujícímu zacházení. Vyšším počtem se podle dřívějších soudních rozhodnutí míní alespoň sedm lidí. Skutkové podstaty se nebudou týkat jen migrace do Česka, ale také do jiných členských států EU.

Předloha má také zavést evidenci aut ukrajinských uprchlíků před ruskou vojenskou invazí. S neregistrovanými vozidly by od ledna nemohli jezdit pod hrozbou pokuty až 30.000 korun. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) minulý měsíc informovala, že podle jejího odhadu v Česku jezdí 38.000 ukrajinských aut, z nichž 4000 není pojištěno. Podle dat ministerstva vnitra bylo k 1. dubnu v republice celkem 325.742 Ukrajinců s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Dvě třetiny dospělých uprchlíků tvoří ženy, téměř 30 procent jsou děti.

Nově mají podle vládní předlohy hrozit až dva roky vězení cizincům, kteří by nerespektovali rozhodnutí o vyhoštění. V návaznosti na unijní předpisy bude zákon doplněn o pasáž ukládající českým orgánům vynucovat rozhodnutí o povinnosti cizince opustit unijní prostor, i pokud by to nařídil úřad jiné členské země EU.

(čtk)