Sam Altman Foto: Steve Jennings/Getty Images for TechCrunch

Odvolání otce ChatGPT ukazuje nutnost regulace umělé inteligence, tvrdí odborníci

Evropská unie se blíží k přijetí rozsáhlého souboru předpisů regulujících umělou inteligenci (AI). Překvapivé odvolání Sama Altmana z čela společnosti OpenAI, která na trh uvedla populární nástroj ChatGPT, podle zákonodárců i odborníků podtrhuje potřebu přísných pravidel. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Altmana správní rada odvolala minulý týden v pátek. Společnost Microsoft, která OpenAI podporuje, hned v pondělí oznámila, že Altman bude pracovat pro ni. Většina zaměstnanců OpenAI následně pohrozila odchodem, pokud celá správní rada nerezignuje a Altman se nevrátí. Firma se teď snaží zaměstnance sjednotit a Microsoft vyzval ke změně struktury vedení OpenAI. Proti Altmanově návratu nic nemá a dál stojí o spolupráci s OpenAI.

Umělá inteligence si dokáže vymyslet judikaturu. Justice se s tím bude potýkat, upozornil Polčák

Evropská komise (EK), Evropský parlament (EP) a Evropská rada dolaďují detaily navrhovaného Aktu o umělé inteligenci (AIA), objemného souboru předpisů, který by od některých společností vyžadoval rozsáhlé hodnocení rizik a zpřístupnění dat regulačním orgánům. V posledních týdnech se jednání zastavila na otázce rozsahu, v jakém by společnosti měly mít možnost samoregulace.

„Drama kolem Altmanova vyhazovu z OpenAI a jeho nástupu do Microsoftu nám ukazuje, že se nemůžeme spoléhat na dobrovolné dohody zprostředkované vizionářskými lídry,“ řekl agentuře Reuters Brando Benifei, jeden ze dvou zákonodárců EP, kteří vedou jednání o chystaných předpisech. „Regulace, zejména pokud jde o nejvýkonnější modely umělé inteligence, musí být rozumná, transparentní a vymahatelná, aby chránila naši společnost,“ dodal.

Francie, Německo a Itálie podle Reuters dosáhly dohody na tom, jak by měla být AI regulována. To by mělo urychlit jednání na evropské úrovni. Vlády jmenovaných zemí jsou v případě těch firem, které používají modely generativní AI, pro „povinnou samoregulaci prostřednictvím kodexů chování“.

Kauza kolem OpenAI podle nizozemské ministryně pro digitalizaci Alexandry van Huffelenové podtrhuje potřebu přísných pravidel. „Nedostatek transparentnosti a závislost na několika vlivných společnostech podle mého názoru jasně podtrhuje nutnost regulace,“ konstatovala.

„Skutečně nemůžeme firmám důvěřovat v tom, že budou umělou inteligenci regulovat samy, a zvláště když i jejich vlastní interní řízení může být silně problematické,“ myslí si Gary Marcus, který se na Newyorské univerzitě zabývá umělou inteligencí. „Prosím neoklešťujte unijní nařízení o umělé inteligenci. Nyní ho potřebujeme více než kdy jindy,“ dodal.

(čtk)