Lékaři dali ženě transfuzi Foto: Pixabay

Jehovistka si ve Štrasburku stěžuje, že jí lékaři dali transfuzi

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku dnes začal projednávat případ ženy z Ekvádoru, která si stěžuje na Španělsko. Třiapadesátiletá žena se hlásí ke svědkům Jehovovým a kvůli své víře odmítá krevní transfuze. Na soud se obrátila kvůli tomu, že jí lékaři ve Španělsku podali transfuzi navzdory jejímu přání, i když jí tím zachránili život, informovala agentura AFP. Verdikt podle očekávání padne za několik měsíců.

Rosa Edelmira Pindová se v roce 2017 dozvěděla, že nejlepším řešením jejího zdravotního stavu bude operace. V červnu 2018 byla přijata za tímto účelem do nemocnice ve španělském městě Soria, ve kterém žila. Před hospitalizací předala lékařům dokument, v němž důrazně odmítala transfuze i za cenu ohrožení života. Kvůli krvácení byla ale žena den po operaci převezena do nemocnice v Madridu, kde tamní nemocniční soudce bez znalosti celého kontextu rozhodl, aby ženě potřebnou krev dali. Žena si teď na postup stěžuje. Se žalobou už neuspěla u španělské justice.

Případ projednává ECHR ve svém nejpočetnějším složení se 17 soudci. Ekvádořanku zastupuje právník Petr Muzny. Podle něj se nenápadná žena, která se přistěhovala z Jižní Ameriky, má ve španělštině tamní přízvuk a je stoupenkyní svědků Jehovových, kteří jsou často předmětem předsudků a stereotypů, stala „snadnou obětí zdravotnického paternalismu“. Muzny u soudu připomněl, že Pindová chtěla být „léčena v souladu se svou vírou“ a „opakovaně o tom informovala“.

„Situace vyžadovala rychlou reakci. Poté, co soudce zjistil, že život pacientky je skutečně v bezprostředním ohrožení, a vzhledem k tomu, že v daném okamžiku nebylo zcela jisté, co si pacientka přeje, povolil lékařům použít léčbu nezbytnou k záchraně jejího života,“ řekla před soudem Heide-Elena Nicolásová, která v tomto případu zastupuje Španělsko.

Podle obhájců Pindové by verdikt v její prospěch mohl zlepšit komunikaci mezi lékaři a pacienty a zabezpečit léčeným lepší právní ochranu. Naopak zastánci postupu madridské nemocnice se obávají vzniku precedentu, kvůli němuž by se lékaři mohli obávat vykonat některé úkony.

Případy jehovistů, kteří se kvůli zdravotní péči střetli s úřady či soudy, nejsou ojedinělé a zažilo je i Česko. Velkou pozornost vyvolal v roce 2014 případ chlapce jménem Ashya King. Britští lékaři po několika operacích konstatovali, že mu již není pomoci. Rodiče hlásící se ke svědkům Jehovovým s dítětem utekli do Španělska, britské úřady na ně vydaly zatykač pro zanedbání péče. Chlapec byl nakonec úspěšně léčen v Česku.

Loni v listopadu lékaři Nemocnice Jihlava úspěšně provedli totální endoprotézu obou ramen ženě, která je členkou této náboženské společnosti. U pacientky museli zdravotníci použít autotransfuzní metodu, při níž se drénem sbírá krev z operační rány a po úpravě se vrací pacientovi zpět do krevního oběhu.

(čtk, epa)