Informace z komunikace při výkonu advokacie mezi advokátem, jeho koncipientem a zaměstnanci na straně jedné a klientem na straně druhé bude zákon v případě schválení novely výslovně pokládat za důvěrné Foto: Pixabay

Advokátní mlčenlivost bude širší. Zahrne i koncipienty, schválili poslanci

Posílení advokátní mlčenlivosti má přinést vládní novela, kterou dnes v prvním kole schvalování podpořila Sněmovna. Advokáti mají už nyní povinnost zachovat mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se dozvěděli v souvislosti s poskytováním právních služeb. Podle novely budou takové informace výslovně pokládány za důvěrné. Předlohu, která má také například umožnit advokátním koncipientům vykonávat praxi na zkrácený úvazek, nyní projedná sněmovní ústavně-právní výbor úvazku.

Novela podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) představuje naplnění vládního závazku chránit právo na spravedlivý proces, mezi něž patří i ochrana výkonu činnosti profesních komor před neoprávněnými zásahy státu včetně zajištění zákonného práva na mlčenlivost.

Informace z komunikace při výkonu advokacie mezi advokátem, jeho koncipientem a zaměstnanci na straně jedné a klientem na straně druhé bude zákon v případě schválení novely výslovně pokládat za důvěrné, pokud tato důvěrnost bude v zájmu klienta. Každý, kdo takové informace získá, bude mít povinnost zajistit, aby nebyly zneužity nebo prozrazeny bez zákonného důvodu či bez klientova souhlasu. Pokud se tyto informace budou nacházet jinde než u advokáta, budou muset být výslovně označeny jako důvěrné, aby bylo zřejmé, že požívají této ochrany.

Ohledně mlčenlivosti a ochrany důvěrnosti informací panuje dlouhodobý názorový střet mezi advokáty a státními zástupci, který se týká zejména policejních prohlídek v advokátních kancelářích. Česká advokátní komora trvá na tom, že advokátní kancelář nemůže sloužit jako zdroj důkazů o trestné činnosti.

Novela také zpřesňuje a rozšiřuje ochranu před takzvaným vinklařením, tedy nabízením, zprostředkováním a poskytováním právních služeb lidmi, kteří k tomu nemají zákonné oprávnění. Dále upravuje například eLegalizaci, tedy postup advokáta v souvislosti s úředním ověřováním elektronického podpisu klienta. Advokátovi zajišťuje přístup k některým nezbytným údajům klientů z vybraných informačních systémů veřejné správy.

(čtk)