Turistika za účelem získání řidičského oprávnění je v Česku oblíbená. Cizinci z Německa ale úřad v Černošicích řidičský průkaz nevydal, přestože tady absolvoval autoškolu. Obvyklé bydliště v České republice mu totiž úřad neuznal. Prokazování pobytu pomocí například návštěv fitness centra vzdáleného 155 km mu neprošlo. Nepomohla ani nájemní smlouva na místnost bez záchodu. Zastání nenašel ani u Nejvyššího správního soudu.
Muži z Německa odmítl vydat řidičský průkaz Městský úřad ve středočeských Černošicích, přestože absolvoval v Česku autoškolu a žádost doplnil daňovým přiznáním, smlouvou na mobil i nájem místnosti ve Středočeském kraji. Kromě toho k žádosti předložil potvrzení o návštěvách fitcentra v českém městě s iniciálami K.V.
Úřad a poté ani soudy cizinci neuznaly „obvyklé bydliště“ v České republice. To je zákonnou podmínkou pro vydání řidičského průkazu. Žadatel o řidičák musí mít skutečný pobyt na území ČR nejméně 185 dní.
Muž aktuálně neuspěl ani s kasační stížností u Nejvyššího správního soudu.
Mohlo by vás zajímat
Propojení jednou firmou. Autoškolová turistika!
Městský úřad v Černošicích posuzoval už dřív větší množství podobných žádostí německých občanů o vydání řidičského průkazu. Shodovaly se co do předkládaných listin. Spojovaly je stejné osoby – překladatel, lékař, daňový poradce… Všechny propojovala stejná autoškola Zoom. Na facebooku nabízela „komplexní služby“ cizincům.
Je to autoškolová a řidičáková turistika, došel úřad k závěru. Na první pohled byly dokumenty v pořádku. Při bližším zkoumání ale šlo o snahu obejít zákonnou podmínku pro vydání řidičského průkazu v ČR. To potvrdil Krajský úřad Středočeského kraje. A žalobu cizince zamítl i Krajský soud v Praze.
Autoškola Zoom? Je to jen domněnka
Na to, že takzvaná řidičáková turistika je v Česku opakující se problém, poukázal ve svém rozhodování i Krajský soud v Praze. Ostatně právě kvůli tomuto jevu byla implementována směrnice EU o řidičských průkazech. Její splnění je předmětem nynějšího sporu, vysvětil Krajský soud v Praze.
„Tuto notorietu však nelze zobecňovat až do té míry, jak učinily správní orgány. Ty autoškole Zoom přisoudily účast na ,řidičákové turistice´, aniž by tyto své závěry důkazně podložily,“ uvedl krajský soud. Že autoškola Zoom provozuje řidičákovou turistiku, zůstává jen v rovině domněnek.

Proč úřady odmítly vydat doklad? Je to zjevné
Přesto rozhodnutí černošického úřadu nevydat řidičák obstálo. I krajský soud potvrdil, že cizinec nesplnil podmínku reálného bydliště v ČR. U Nejvyššího správního soudu (NSS) si muž stěžoval, že úřady jednaly selektivně, hledaly důkazy v jeho neprospěch, vydaly nepřezkoumatelná rozhodnutí.
Podle NSS je ale z rozsudku krajského soudu zcela zřejmé, proč se krajský soud ztotožnil se závěrem správních orgánů na městě i ve Středočeské kraji: Muž neprokázal obvyklé bydliště v ČR podle směrnice EU o řidičských průkazech.
Co je obvyklé bydliště?
Obvyklé bydliště je termín z českého zákona o silniční dopravě. Jen osoby s obvyklým bydlištěm v Česku mohou žádat na jeho území o vydání řidičského průkazu.
Obvyklé bydliště je místo, kde osoba:
1. pobývá aspoň 185 dnů v kalendářním roce z důvodů osobních vazeb, kterými se rozumí zejména soužití ve společné domácnosti, rodinné vazby, vlastnictví nebo nájem nemovitosti, a popřípadě zároveň i z důvodů podnikání, výkonu jiné samostatně výdělečné činnosti nebo závislé práce na území České republiky
2. pobývá z důvodu osobních vazeb a pravidelně se na toto místo vrací, ačkoliv podniká, vykonává jinou samostatně výdělečnou činnost nebo závislou práci v jiném státě, není-li výkon takové činnosti v jiném státě omezen na dobu určitou
Papíry nestačí. Je třeba mít reálné vazby
Obvyklé bydliště lze prokázat potvrzením o přechodném bydlišti podle zákona o pobytu cizinců, výpisem z katastru, nájemní smlouvou, potvrzením o zaměstnání, výpisem ze živnostenského rejstříku.
„Důkazní břemeno ohledně splnění podmínky obvyklého bydliště přitom leží zcela na žadateli o udělení řidičského oprávnění,“ uvedl Nejvyšší správní soud.
Muž předložil k žádosti o vydání průkazu řadu dokladů. Včetně těch, které výslovně jmenuje zákon o silničním provozu, uznal soud. „Ani v takovém případě však nemusí (automaticky) dojít k prokázání obvyklého bydliště na území ČR,“ dodal k tomu NSS.
Pro splnění podmínky nestačí formální doklady. Je nutné prokázat skutečný pobyt, osobní vazby v České republice, podnikatelskou činnost. Skutečnou podnikatelskou činnost může žadatel prokazovat smlouvami, fakturami, dalšími účetními doklady, uvedl příklad Nejvyšší správní soud.
Dům bez určení, byt bez záchodu
I podle NSS se v průběhu řízení objevily významné indicie o nevěrohodnosti uváděných adres a účelovosti jednání. Například nájemní smlouva na byt v K.V. neměla žádnou specifikaci a obsahovala prázdný předávací protokol. V druhém případě byl předmětem nájmu pokoj (specifikovaný pouze výměrou) v rodinném domě v Ř., aniž by ve smlouvě bylo sjednáno oprávnění k užívání kuchyně a sociálního zařízení, shrnul NSS podivnosti „nájmů“.
Obě „pronajatá“ místa byla od sebe vzdálená 155 kilometrů. Datum uzavření nájemní smlouvy se shodovalo s podáním žádosti o výuku v autoškole. Od stejného data začal muž platit sociální a zdravotní pojištění.
„Je přitom překvapivé, že si stěžovatel v období, které zahrnuje rok a dva měsíce, pronajme prostory k bydlení ve dvou různých městech (K. V. a Ř.) vzdálených od sebe přibližně 155 km,“ uvedl doslova Nejvyšší správní soud.
Aniž by alespoň nastínil svůj vztah k těmto regionálně zcela odlišným místům, natož aby vysvětlil důvod svého přesunu mezi nimi, dodal soud. Navíc, ačkoli měl pronajatý byt v K. V., tak v posudku o zdravotní způsobilosti uvádí adresu svého bydliště v Německu.
Kromě toho muž ve správním řízení tvrdil, že má v Česku obvyklé bydliště už od června 2022. Zároveň předložil potvrzení o odhlášení ze své adresy pobytu v Německu až ke dni 21. 8. 2023.
81x navštívil fitness za vstup nula
Jedinou listinou, která měla podle soudu potenciál doložit vazbu muže na Českou republiku, zůstalo potvrzení fitness centra, že ho navštěvuje. Jenže soud měl za zarážející, z „celkového počtu vykázaných 84 vstupů jsou pouze tři (!) s údajem o permanentce a využití konkrétní částky“. „0statní jsou evidovány jen jako jednorázový vstup s hodnotou 0 Kč,“ stojí v rozhodnutí NSS.
Obecně nelze vyloučit specifické okolnosti, při nichž by dávalo smysl navštěvovat fitness centrum v K. V. při současném bydlení ve 155 km vzdálených Ř., nicméně stěžovatel žádné takové okolnosti nikdy nepředestřel.
Policie ČR šetřením zjistila, že muž toto místo nikdy nenavštěvoval. Městský úřad postupoval v souladu se zákonem i s rozumem, když požádal o prověření policii, uvedl soud.
Klíčovou otázku přesunu do fitka nevysvětlil
Už krajský soud muže upozornil, že pokud tvrdí, že navštěvoval fitness v K. V., pak je to v prvé řadě on, kdo má vysvětlit, jak tyto návštěvy probíhaly. Jak to bylo s úhradami za vstupy, případně proč měl evidovány návštěvy z doby, kdy „bydlel“ na 155 km vzdálené adrese.
To shledal Nejvyšší správní soud nakonec klíčovým bodem. Stěžovatel neprokázal obvyklé bydliště v ČR. Správní orgány odmítly žádost o vydání řidičského průkazu v souladu se zákonem, uzavřel Nejvyšší správní soud.