Stát se bude u soudu bránit žalobě provozovatelů čerpacích stanic kvůli regulaci cen pohonných hmot. Podala ji rodinná benzinka z Kamenice nad Lipou, která tvrdí, že kvůli zásahu státu museli někteří pumpaři prodávat naftu pod nákupní cenou. Městský soud v Praze nyní otevřel dveře i dalším provozovatelům čerpacích stanic, kteří se chtějí ke sporu připojit.

Rodinná kamenická pumpa nežádá zrušení celého cenového výměru ministerstva financí, ale jen té části, která se týká motorové nafty. Cílí tedy jen proti státní regulaci v době, kdy čerpadláři prodávali komoditu pod nákupní cenou. Podání žaloby Kubiskovi avizovali na konci dubna s tím, že zásah státu nebyl potřeba, protože maloobchodní trh čerpacích stanic neselhává. „Pokud si vylžete nějaké důvody, abyste zregulovali něco, co není potřeba a vůbec nic dalšího vás nezajímá, je to špatně,“ nechali se slyšet provozovatelé rodinné benzínky.

Sporná regulace přitom není minulostí. Vláda premiéra Andreje Babiše ji zavedla letos v dubnu po růstu cen ropy vyvolaném konfliktem na Blízkém východě a následně ji opakovaně prodloužila. Ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou dodnes každý den stanovuje maximální ceny benzinu a nafty, které mohou čerpací stanice účtovat zákazníkům. O tom, zda regulace skončí na konci června, nebo bude pokračovat i v červenci, má kabinet rozhodnout do konce tohoto měsíce.

Rodinná čerpací stanice v Kamenici nad Lipou podala žalobu proti státní regulaci cen nafty. Foto: Čerpací stanice Kamenice nad Lipou sro

Obesílat vás jednotlivě by bylo drahé, píše soud

Žalobu podali Kubiskovi v polovině června a Městský soud v Praze o ní vede řízení pod sp. zn. 8 A 32/2026. Předseda senátu Slavomír Novák nyní na úřední desce soudu zveřejnil opatření, kterým dal prostor i dalším čerpadlářům, aby se k žalobě připojili.

„Je zřejmé, že je dán značný počet osob, které mohou uplatňovat práva osoby zúčastněné na řízení jako provozovatelé čerpacích stanic,“ píše Novák. Zároveň připustil, že obesílání pumpařů jednotlivě by bylo nákladné a administrativně náročné. „Předseda senátu proto přijímá toto opatření s tím, že poučení o možnosti uplatňovat práva osob zúčastněných na řízení bude doručováno vyvěšením na úřední desce soudu,“ uzavírá.

Od cenového výměru k nařízení vlády

Na konci dubna vláda ve stavu legislativní nouze prosadila zákon, který regulaci cen ropy přenáší z ministerstva financí na kabinet. To má dopad i na možnosti čerpadlářů se proti této regulaci bránit.

Zatímco opatření obecné povahy lze žalovat u správních soudů, nařízení vlády přezkumu ve správním soudnictví nepodléhá. Za určitých okolností o nich může rozhodnout pouze Ústavní soud. Přesun pravomocí na vládu kritizovala Hospodářská komora jako „významný a nestandardní zásah“ do tržního prostředí.

Než prodej se ztrátou, raději vůbec

Žalobu zvažovala i Unie nezávislých petrolejářů. Její předseda Ivan Indráček však upozorňoval, že regulaci nelze napadnout jako celek. V některých dnech a u některých stanic byla podle něj legální. Připustil, že na unii se obrátily nižší desítky čerpadlářů, kteří měli zájem se bránit právní cestou.

Další pumpaři namísto toho, aby komoditu prodávali se ztrátou, raději dočasně zastavili provoz. Pod cenou pak naftu prodávaly i některé stanice Agrofertu. Ten v západních Čechách provozuje 17 veřejných čerpacích stanic.

Mohlo by vás zajímat