Blokové řízení je specifické. Nevěřila mu žena, která v kartě řidiče dosáhla 12 bodů. Tvrdila, že nemohla přestupky spáchat a pokutové bloky nepodepsala. Podpisy jsou falešné, i když byla ztotožněna, tvrdila. Všechny měl proto zkoumat soudní znalec. Jenže bloky jsou veřejné listiny. A zásada presumpce správnosti bloku přenáší důkazní břemeno na toho, kdo ji popírá.

Pokutový blok navíc nabývá právní moci ztotožněním, podpisem a jeho předáním. Tomu se žena bránila nejdřív žalobou u Krajského soudu v Brně. Soud vycházel z jednotlivých bloků, které si vyžádal od policie. Při porovnání všechny údaje spolu korespondovaly.

Jak funguje blokové řízení?

Kromě toho žena tvrdila, že nemohla nahlédnout do spisu. Ačkoli do něho nahlédla dvakrát. Když u krajského soudu neuspěla, podala kasační stížnost.

Žena všech dvanáct bodů za přestupky nasbírala za tři roky v letech 2020 – 2023. S podrobným vysvětlením, jak funguje blokové řízení, její stížnost 23. června 2025 zamítl Nejvyšší správní soud.

Pokutový blok bez podpisu není pravomocný

Blokové řízení je specifickým řízením. Spočívá v projednání přestupku na místě. Jeho výsledek je rozhodnutím správního orgánu. „Podmínkou sine qua non blokového řízení je souhlas obviněného se zjištěním přestupku a uložením sankce,“ uvedl Nejvyšší správní soud.

Tento souhlas potvrzuje obviněný podpisem pokutového bloku. Tímto podpisem zároveň rozhodnutí v blokovém řízení nabývá právní moci. Pokutový blok bez řádného podpisu by proto nebylo možné pokládat za pravomocný. A tedy ani způsobilý pro zápis do registru řidičů.

Mohlo by vás zajímat

Obdobně je podle Nejvyššího správního soudu nutné nahlížet na situaci, kdy podpis uvedený na pokutovém bloku někdo zfalšoval. V tomto případě ale správní orgány porovnaly podpisy a dospěly k závěru, že bloky „mohla podepsat totožná osoba“.

Podepsaný blok je veřejná listina

Podepsané pokutové bloky jsou současně veřejná listina. Platí proto presumpce správnosti. „Praktickým důsledkem zásady presumpce správnosti a platnosti obsahu pokutového bloku je v tomto případě přenos důkazního břemene na toho, kdo popírá správnost jeho věcného obsahu,“ uvedl k tomu NSS.

„Není-li pravdivost veřejné listiny vyvrácena prokázáním opaku, považuje soud pro účely hodnocení důkazů obsah listiny za pravdivý,“ citoval soud ze své judikatury.

Žena ale orgánům ani soudu nepředložila žádné vysvětlení, ze kterého by vznikla pochybnost, že ona přestupky nespáchala a bloky nepodepsala. Tvrzení, že měla poradu na Teams, soud nepřijal.

Povinnost přizvat písmoznalce nebyla

Navíc, na pokutových blocích je jméno, příjmení a datum narození ženy, adresa jejího trvalého pobytu, číslo dokladu a její podpis. „Tyto podrobné identifikační údaje mohl policista získat jedině tím, že řidičku ztotožnil,“ uzavřel soud.

Proto neměly správní orgány povinnost obstarat znalecký posudek z oblasti písmoznalectví na návrh ženy ani provádět žádné další dokazování.

Vyplněný blok je správný a pravdivý

Řádně vyplněný pokutový blok představuje správní rozhodnutí, které se považuje za veřejnou listinu ve smyslu § 53 odst. 3 správního řádu, upozornil Nejvyšší správní soud.

„Veřejné listiny potvrzují, že jde o prohlášení orgánu, který listinu vydal, a není-li dokázán opak, potvrzují i pravdivost toho, co je v nich osvědčeno,“ dodal soud.

Ani tvrzení, že žena nemohla nahlédnout do spisu a nemohla se seznámit s listinou, která ve spisu nebyla, neobstálo. „Neexistuje proto žádné myslitelné pochybení správních orgánů, které by v tomto kontextu mělo vliv na zákonnost napadeného rozhodnutí,“ uzavřel Nejvyšší správní soud a stížnost zamítl.