Soud nevzal Rittiga do vazby, návrh označil za obcházení zákona

Státní zástupce dne podla obžalobu na Ivo Rittiga a jeho pomocníky. Reprofoto: ČT

Obvodní soud pro Prahu 5 propustil na svobodu podnikatele Iva Rittiga a spoluobviněného advokáta Marka Stubleyho. Zamítl tak návrh státního zástupce, který požadoval vzetí mužů do vazby poté, co jim pražský městský soud zrušil zákaz vycestování z Česka.

Osvobozený Rittig na místě novinářům řekl, že zatím neví, zda z republiky odcestuje. Jeho právník Vlastimil Rampula doplnil, že obvodní soud označil návrh na vazbu za obcházení zákona.

Rittig a Stubley čelí obvinění z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. „Vrchní státní zástupce (Adam) Borgula by se asi měl začít dlouhodobě léčit v psychiatrické léčebně,“ vzkázal Rittig přes média dozorujícímu žalobci, který pro něj požadoval vazbu. Jeho kroky označil za šikanu. „Jestli takhle pan Borgula bude pokračovat dál, tak ze mě za chvíli udělá celostátního Jánošíka,“ dodal muž, který žije střídavě v Česku a Monaku.

Postěžoval si také na postup policie při svém zadržení. Policejní zakuklenci prý k němu dnes stejně jako při prvním zadržení vtrhli v šest hodin ráno, přičemž u sebe neměli žádné písemné pokyny. Tvrdili, že se řídí pokyny ústními. „To je tak nestandardní, jako bych se někde pět let schovával jako (odsouzený vrah Jiří) Kajínek,“ podotkl.

„Soud neshledal žádné důvody pro to, aby byla uvalena vazba na pana Rittiga. Dokonce konstatoval, že při situaci, kdy před měsícem nebyl dán důvod vazby, současné navrhování vazby se mu jeví jako obcházení zákona,“ řekl novinářům advokát Rampula.

Své propuštění na místě později potvrdil i právník z kanceláře MSB Legal Stubley. Věc nechtěl blíže komentovat.

Vedle Rittiga a Stubleyho jsou v kauze obviněni a od dnešního dne také opětovně zadrženi další tři lidé – Rittigův obchodní partner Peter Kmeť, někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a Stubleyho kolega z advokátní kanceláře David Michal. O návrhu vazby pro Kmetě, Janků a Michala rozhodne obvodní soud v sobotu.

Podle žalobce Borguly existuje obava, že obvinění uprchnou a budou se pobytem v cizině vyhýbat trestnímu řízení. V případě prokázání viny jim hrozí tři až osm let vězení či propadnutí majetku.

Zákaz vycestovat uložil Obvodní soud pro Prahu 5 obviněným v únoru. Cestovní doklady jim odňal na návrh žalobce, který měl tehdy za to, že vazbu lze v tomto případě nahradit alternativním opatřením. Obvinění si však proti zákazu úspěšně podali stížnost k pražskému městskému soudu, jenž rozhodnutí zrušil jako nezákonné a nedůvodné.

Pražský dopravní podnik uzavřel kontrakt na výrobu jízdenek s firmou Neograph, který zprostředkovala společnost Cokeville Assets z Panenských ostrovů. Zastupoval ji Kmeť. Tiskárna Neograph, kterou podle kriminalistů prostřednictvím Janků fakticky řídili Rittig, Michal a Stubley, údajně Kmeťově firmě odváděla 17 haléřů z každé jízdenky. Podle Nadačního fondu proti korupci končily tyto peníze pravděpodobně u Rittiga. Lobbista tvrzení fondu napadl žalobou, kterou však pražský městský soud loni v červnu nepravomocně zamítl.

Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. V jeho rámci bude dodávat jízdenky až do roku 2017.

-čtk-