Neděle, 24. října, 2021

Referendum o hazardu v Praze 8 ztroskotalo na nezájmu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Většinu obyvatel Prahy 8 ve skutečnosti herny nezajímají a hazard nepovažují za problém. Tento fakt dali obyvatelé najevo neúčastí ve včerejším referendu o zákazu hazardu na území Prahy 8. Účast dosáhla jen 13,81 procenta, a nesplnila tak potřebou hranici 35 procent oprávněných voličů. Kvůli nízké účasti voličů je referendum neplatné a výsledek není pro radnici závazný. Z těch, kteří se akce zúčastnili, hlasovalo 95% pro zákaz.

„Vzhledem ke špatným výsledkům, jichž herny v naší nedávné kontrole dosáhly, je dobře nechat občany o hazardu rozhodnout,“ říkal před akcí starosta Prahy 8 Jiří Janků (ODS) a nabádal občany: „Důležitá je především účast. Pokud si tedy lidé herny na území osmé městské části nepřejí, měli by přijít v co nejhojnějším počtu.“

Místní referendum bylo jednomyslně schváleno 19.02.2014 zastupitelstvem Prahy 8, pro konání referenda hlasovalo všech 40 zastupitelů.  Ihned po jeho schválení zahájila radnice informační kampaň – přes opakované informace v Osmičce, základních školách, na webu, na lavičkách po celé Praze 8 až po informační SMS občanům, distribuci dvou letáků a samostatnou webovou stránku. O referendu informovaly dokonce školy rodiče dětí. Lidé pak neúčastí dali najevo svůj postoj.

„To, že výsledek není pro vedení městské části závazný, neznamená, že nebudeme v této oblasti podnikat další kroky. V první řadě musíme čísla analyzovat, a poté se rozhodneme, jak dál. Každopádně si vážím každého, kdo přišel hlasovat,“ komentoval výsledek starosta Prahy 8 Jiří Janků.
 
Aby bylo místní referendum platné, muselo by se k urnám dostavit aspoň 35 procent oprávněných voličů. Pokud měly být výsledky lidového hlasování navíc i závazné pro zastupitelstvo, musela být splněna kromě pětatřicetiprocentní účasti ještě jedna podmínka – nadpoloviční většina, která se v referendu vysloví pro určité řešení, musí tvořit nejméně 25 procent všech oprávněných voličů. V Praze 8 jich je asi 80.000.

Obyvatelé Prahy 8 v referendu odpovídali na otázku, jestli má radnice učinit veškeré právní kroky vedoucí k zákazu provozování loterií a sázkových her na území obvodu. O regulaci hazardu rozhodují orgány hlavního města, městská část může omezení pouze navrhnout. Platí tedy, že i kdyby voliči v Praze 8 rozhodli o tom, že jejich radnice má podniknout veškeré právní kroky ke zrušení heren, sama Praha 8 to udělat nemůže, v její pravomoci je hlídat, jak herny dodržují stanovená pravidla. Referendum v Praze 8 bylo první v pořadí plánovaných hlasování o zákazu hazardu v Praze.
Irena Válová, -čtk-
 

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY