Neděle, 7. března, 2021

Soud potrestal exsoudce Knotka za korupci 5,5 lety vězení

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Okresní soud v Jičíně dnes poslal v korupční kauze litoměřických soudců na pět a půl roku do vězení bývalého soudce Josefa Knotka. Jednání soudce Ladislava Jelínka postoupil jako kárné provinění litoměřickému soudu. Další tři obžalovaní dostali podmíněné tresty.

Oba soudci podle spisu za úplatu ovlivňovali výsledek několika kauz. Dnešní verdikt dosud není pravomocný, státní zástupce o obhájci si ponechali lhůtu. Z obžalovaných se vynesení rozsudku nikdo nezúčastnil. 

Soud Knotka potrestal za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku také peněžitým trestem 200.000 korun. Soudní zapisovatelka Jiřina Šindelářová dostala trest dva roky podmíněně odložený na zkušební dobu tří let a také peněžitý trest. Podmínky za podplácení dostali také Antonín Kühn a Michal Motejl. 

Knotkův obhájce Pavel Polák dnes novinářům řekl, že mediálně sledovaná kauza vždy přináší mediálně zostřené rozsudky. „Trestní řízení by nemělo být ovládáno zásadou účel světí prostředky, jestliže je nějaký důkaz nezákonný, tak by k němu nemělo být přihlíženo a jestliže je to jediný důkaz tak by o něj rozsudek opřen neměl být,“ řekl obhájce Knotka Pavel Polák. 

Státní zástupce Radim Dragoun dnes řekl, že s rozsudkem je z 80 procent spokojený. „Rozsudek vnímám jako určitý signál do řad justice i do řad veřejnosti v tom smyslu, že korupce v prostředí justice je nepřípustná,“ řekl Dragoun. K usnesením soudu týkající se obžalovaného Jelínka si Dragoun podal stížnost, protože s ním nesouhlasí. Dragoun pro Jelínka ve své závěrečné řeči požadoval také podmíněný trest. 

Podle obžaloby šlo ve třech případech o manipulaci s termíny hlavních líčení, v jedné věci o manipulaci se zákazem řízení a v jedné o ovlivnění trestního řízení. Ve všech pěti skutcích je obžalovaný Knotek, Jelínek měl podle spisu za lahev alkoholu po přímluvě Knotka posunout termín zasedání. Ministr spravedlnosti oba soudce předloni dočasně zprostil soudcovské funkce. Knotek na ni loni v květnu rezignoval. 

Obžalovaní při zahájení hlavního líčení před soudem odmítli vypovídat, například Jelínek pouze řekl, že trvá na tom, že se nedopustil ničeho nezákonného. Obhájci obžalovaných opakovaně upozorňovali, že některé důkazy, například odposlechy, byly pořízeny v rozporu se zákonem. V případu byl původně obžalovaný ještě jeden člověk, tento případ však soud vyloučil k samostatnému projednávání.

-čtk-

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY