Platy by měly příští rok růst ozbrojeným složkám, pracovníkům soudů nikoli

Válková bude ve zprávě prosazovat zákon o výkonu ochranného léčení, na němž chce spolupracovat s ministerstvem zdravotnictví. Hodlá také změnit trestní zákoník tak, aby soudy musely povinně přibírat znalce při rozhodování o přeměně léčení u pachatelů zvlášť závažných zločinů proti životu a zdraví a proti sexuální integritě. Foto: archiv

Rozpočet Ministerstva spravedlnosti by měl stejně jako letos činit přibližně 22 miliard korun. Znamená to sice navrácení škrtnutých prostředků v objemu 1,5 miliardy, nestačí to ale na zvýšení platů příslušníků ozbrojených složek o plánovaných pět procent. Jednání mezi ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou a ministrem financí Andrejem Babišem (oba ANO) tak budou ještě pokračovat.

Válková už před jednáním řekla, že zachování letošní úrovně rozpočtu je jejím minimálním požadavkem. V tomto bodě byla nakonec úspěšná. „Podařilo se nám aspoň něco. To znamená, že se navrátily ty škrtnuté prostředky, o které se měl snížit rozpočet,“ uvedla.

Zároveň ale ministryně na jednání, která ministr financí v těchto dnech vede se všemi ministry, přišla s požadavkem na růst platů pro pracovníky vězeňské služby a soudů. Zatímco v případě ozbrojených složek úspěšná byla, pracovníci soudů s navýšením platů počítat nemohou. „To pětiprocentní navýšení, které se týká ozbrojených složek, vypadá jako vysoce pravděpodobné,“ řekla Válková. O tom, zda se nakonec zvýšení podaří vyjednat a zapracovat do rozpočzu, by mělo být jasno na přelomu srpna a září.

Pracovníci soudů naopak pravděpodobně přidáno nedostanou. „Že bych odcházela s nějakým vítězoslavným pocitem, i když to bylo dlouhé a vyčerpávající jednání, to říct nemohu,“ uvedla Válková, která podle svých slov věří, že jí Babiš na platy přidá.

S ministrem financí Válková rovněž jednala o neobsazených tabulkových místech, kterých je v resortu kolem 1200. Resort jich bude ve svých organizačních složkách muset škrtnout kolem tří set. Škrtání míst se bude týkat například soudů, státních zastupitelství a vězeňské služby. „Moje varianta byla samozřejmě, že nebudeme snižovat vůbec,“ doplnila Válková.

-rm-